Specjalna strefa ekonomiczna to według organizatorów dzisiejszych paneli sprawdzona recepta na ekonomiczny sukces regionu. Dlaczego? Na przykładzie wałbrzyskiej strefy wygląda to następująco:
* WSSE Invest-Park powstała w czterech miastach (Wałbrzych, Nowa Ruda, Dzierżoniów, Kłodzko), dziś jej podstrefy mieszczą się na terenie czterech województw (dolnośląskie, opolskie, lubuskie, wielkopolskie),
* WSSE Invest-Park zatrudnia dziś 28 468 osób,
* WSSE Invest-Park wydała na inwestycje 11,2 mld zł.
Cynkownia Galess sp. z o.o. była pierwszą firmą, która powstała w świdnickiej podstrefie.
- Kiedy zdecydowaliśmy się na inwestycję w strefie ekonomicznej, skontaktowaliśmy się z panią burmistrz Żarowa, która bardzo szybko znalazła dla nas miejsce – opowiada Edward Szywała, współwłaściciel Galessu. – Ta informacja dostała się do Urzędu Miejskiego w Świdnicy i zadzwonił do mnie ówczesny wiceprezydent Ryszard Wawryniewicz. Spotkaliśmy się i opowiedział o tym, że w Świdnicy powstanie podstrefa, pokazał też nam bardzo dobre miejsca. Nam było wygodniej zainwestować w Świdnicy.
A gdy pojawiły się jakieś problemy, miasto pomagało.
- Gdy trzeba było interweniować w zakładzie energetycznym we Wrocławiu, prezydent Wojciech Murdzek tam pojechał – mówi Szywała.
Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna powstała w 1997 roku, wtedy dostała pozwolenie na istnienie przez 20 lat. Czas ten wydłużono do 31 grudnia 2020 r.
Więcej o I Kongresie Regionów w Świdnicy:
- Kongres rozpoczęty, prezydencki ranking rozstrzygnięty,
- 20 lat samorządu, czyli: śmieci, szamba, dziury w drodze i problemy alkoholowe,
- Ach te złośliwe media,
- Wrocław zgarnia (prawie) wszystko.