Kongres Regionów trwał od środy do soboty. Wczoraj nikt nie dyskutował (przynajmniej nie oficjalnie, podczas paneli czy sesji plenarnych), goście zwiedzali miasto i okolice, a najmłodsi bawili się na Rynku (fotorelacja z Dziecięcego Kongresu Regionówtutaj).
Piątkowa ostatnia sesja plenarna ściągnęła do teatru niewielu widzów. Być może mieli już dość dyskusji (przez dwa dni odbyło się osiemdziesiąt paneli dyskusyjnych), niektórzy wrócili wcześniej w rodzinne strony w związku z sytuacją powodziową. Prezydent Wojciech Murdzek wyraził nadzieję, że większość z uczestników jest jeszcze w Świdnicy i zwiedza.
- Polityk nie musi mieć wiedzy – stwierdził dr Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego (Platforma Obywatelska). Polityka wybierają przecież obywatele, a oni kierują się różnymi przesłankami. Chodzi o to, żeby mieć większość. Dlatego – jak zauważyli dyskutanci, partie wystawiają na swoich listach modelki, sportowców czy aktorów.
Co z tymi partiami? Czy dobrze, że mają one władzę nie tylko na szczeblu centralnym, ale też na dole, w powiatach i gminach?
- My nie możemy oddać głosu na partię, nie głosując na człowieka – stwierdził prof. Radosław Markowski, socjolog i politolog. – My musimy ptaka postawić przy człowieku.
O mafii w polskiej polityce mówił Eryk Mistewicz, konsultant polityczny, współautor „Anatomii władzy”.
- Poziom degeneracji polskiej polityki na krzywej czasowej ośmiu-dziewięciu lat jest zatrważający – uznał Mistewicz. Platformę Obywatelską nazwał najbardziej demokratyczną partią świata, a Prawo i Sprawiedliwość – najbardziej zamordystyczną partią świata.
Gdy doszło do dyskusji z zebranymi w sali teatralnej, wiceprezydent Świdnicy Ireneusz Pałac zapytał, czy niedopuszczalnym upartyjnieniem jest to, że radni rady miejskiej otrzymują SMS-y od posła ze swojej partii, który nakazuje im głosować tak, a nie inaczej. Nawet gdy ci wcześniej mieli inne zdanie… Rozgorzała dyskusja. Maria Kurowska, burmistrz Jasła, stwierdziła, że nie należy się bać upartyjnienia, tylko tworzyć dobre relacje. Wicestarosta Ryszard Wawryniewicz ostrzegł ją, że może ją spotkać niedługo kara od władz partii. Jeśli nie będzie się zgadzała z linią partii, może zostać wyrzucona z niej (chociażby za niepłacenie składek), może też usłyszeć, że nie ma dla niej miejsca na listach wyborczych. Mówił też o tym, że niebezpieczne jest to, iż jeden z panelistów – prezydent Poznania Ryszard Grobelny – dla dobra miasta chce wstąpić do PO.
- Partie polityczne widzą w nas wroga do zabicia – powiedział ostro wicestarosta Wawryniewicz.
Podczas wieczornego bankietu ogłoszono Ranking Najatrakcyjniejszych Miast dla Biznesu wg „Forbesa”. Zwycięzcy to: Lublin, Toruń, Tomaszów Mazowiecki i Piaseczno. O kolejności decyduje dynamika wzrostu liczby spółek rejestrowanych w KRS w 2009 r. vs. 2008 r., pomniejszona o spółki znajdujące się w upadłości. Pod uwagę wzięto wszystkie miasta w Polsce.
Więcej o I Kongresie Regionów w Świdnicy:
- Kongres rozpoczęty, prezydencki ranking rozstrzygnięty,
- 20 lat samorządu, czyli: śmieci, szamba, dziury w drodze i problemy alkoholowe,
- Ach te złośliwe media,
- Wrocław zgarnia (prawie) wszystko,
- Jak Świdnica sąsiadowi inwestora zabrała.