IV Targi Żywności Prozdrowotnej i Regionalnej będą trwały na świdnickim Rynku. - Impreza z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców naszego powiatu i jego okolic – mówi Monika Żmijewska ze starostwa powiatowego. - Nic dziwnego, przecież moda na zdrowe odżywianie ma coraz większą rzeszę fanów. Targi Żywności Prozdrowotnej i Regionalnej będą więc dla nich niesamowitą gratką. Ale nie tylko dla nich. Do odwiedzenia stoisk targowych zapraszamy także tych, którzy chcą spróbować jak smakuje wypiekany tradycyjnie chleb z dodatkiem śliwki, czosnku czy orzechów, zakupić przed sezonem zimowym syropy z malin, przetwory leśne przywiezione z czystych ekologicznie terenów Kaszub czy skosztować ciasta z warzyw i mąki orkiszowej.
Przez dwa dni w godzinach od 10.00 do 18.00 będzie możliwość degustacji i zakupu żywności prozdrowotnej od ponad 21 wystawców (w ubiegłym roku było ich 15) z terenu powiatu: świdnickiego, kartuskiego, chojnickiego, tatrzańskiego, łowickiego, bolesławieckiego, kamiennogórskiego, jeleniogórskiego, dzierżoniowskiego, kłodzkiego, żywieckiego, milickiego i wrocławskiego.
Królem targów będzie ser. - Nasi wystawcy zaprezentują różne rodzaje sera, wśród których warto wspomnieć ser kozi, krowi, żółty z różnymi przyprawami i ziołami, korbacze, ser ricotta, oscypki, redykołki, sery gazdowskie i bryndzę podhalańską – wymienia Barbara Świętek z wydziału zdrowia świdnickiego starostwa, które jest głównym organizatorem imprezy. - Nigdzie indziej w kraju nie zobaczymy i nie skosztujemy tak wielu różnych rodzajów tego produktu.
Po raz pierwszy zaprezentowane na targach zostaną bezglutenowe wyroby wędliniarskie. - Wiele produktów prezentowanych podczas targów to prawdziwe perełki - mówi Zbigniew Okarmus, dyrektor wydziału zdrowia świdnickiego starostwa. - Warto wspomnieć, że będziemy gościć producentów produktów nagrodzonych certyfikatem wpisanych na listę Ministerstwa Rolnictwa jako produkty regionalne. Wymienię wystawców z Łomnicy i ich sery, za które otrzymali I miejsce w konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo” organizowanym przez Urząd Marszałkowski czy wyróżnione certyfikatem wyroby z malin z powiatu milickiego. Ich produkty otrzymały w 2009 r. certyfikat „Dolina Baryczy poleca.
W specjalnie przygotowanym przez wydział zdrowia punkcie medycznym będzie można bezpłatnie obliczyć swój wskaźnik masy ciała BMI, zmierzyć ciśnienie tętnicze, poziom cukru we krwi, cholesterol i poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. - Udało się także zaprosić firmę, która będzie bezpłatnie badała słuch i wzrok – cieszy się Monika Żmijewska.