Niedziela, 24 listopada
Imieniny: Flory, Jana, Emmy
Czytających: 1821
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Adam Michnik: No wszystko, k…, mogliśmy zrobić lepiej!

Sobota, 25 września 2010, 13:17
Aktualizacja: Niedziela, 26 września 2010, 6:52
Autor: Karolina Osińska
Świdnica: Adam Michnik: No wszystko, k…, mogliśmy zrobić lepiej!
Fot. Karolina Osińska
Debata Gospodarcza na temat: „20 lat po przełomie, czyli co dał przedsiębiorczości Okrągły Stół” rozpoczęła obchody jubileuszu Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Adam Michnik, Leszek Balcerowicz, Tadeusz Syryjczyk, Marek Kłoczko i Jan Lityński wspominali czasy przełomu. – Pytanie brzmi: cośmy spieprzyli, cośmy mogli zrobić lepiej – powiedział Adam Michnik i zaraz odpowiedział: – No wszystko, k…, mogliśmy zrobić lepiej!

Jednak wszyscy uczestnicy debaty zgodnie orzekli, że nie byłoby dzisiejszej Polski bez Okrągłego Stołu. Było to wydarzenie czysto polityczne. – Jeżeli mówimy o samym Okrągłym Stole, to on w sprawach ekonomicznych nie odegrał większej roli – zauważył doktor Tadeusz Syryjczyk, minister w rządach Tadeusza Mazowieckiego i Jerzego Buzka, poseł trzech pierwszych kadencji Sejmu. – Najważniejsze reformy gospodarcze to reformy systemu politycznego – zwrócił uwagę Leszek Balcerowicz, wicepremier i minister finansów w rządach Tadeusza Mazowieckiego i Jerzego Buzka, a także były prezes NBP w latach 2001-2007.

Adam Michnik - historyk, eseista i publicysta polityczny, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” – wspominał słowa Lecha Wałęsy: „Wiesz Adaś, komunizm to jest fantastyczny ustrój, tylko ma jedną wadę – ludzie mu przeszkadzają”. – Największym problemem w firmie socjalistycznej było zaopatrzenie, bo wszystkiego brakowało – stwierdził Tadeusz Syryjczyk. Problemem było też to, że nie istniał wolny rynek i konkurencja. – Nawet rolnictwo prywatne nie do końca było prywatne, bo otoczone przez socjalizm – mówił profesor Balcerowicz. – Tam się nie kupowało, tylko załatwiało, a ze sprzedażą nie było najmniejszych problemów.

Gdy więc nastała wolność gospodarcza i już nie od wszystkich sprzedających klienci chętnie kupowali, większość narzekała na reformy. Do tego doszła galopująca inflacja i zagubienie Polaków w nowej rzeczywistości.

- Jak stanę przed świętym Piotrem i on mnie zapyta: cóż dobrego zrobiłeś grzeszniku, to odpowiem ze ściśniętymi zębami: broniłem reform Leszka Balcerowicza – powiedział redaktor Michnik.

Od Okrągłego Stołu Polska zmieniła się niesamowicie. Ale jest jeszcze dużo do zrobienia. – Cały czas przedsiębiorcy odczuwają, że państwo jest słabe – powiedział Marek Kłoczko.

Na debatę nie dotarli: Władysław Frasyniuk, Ryszard Kalisz i Marek Borowski.

W programie jubileuszu SPiKŚ jeszcze przed nami:
* godz. 14.15 – koncert organowy w Kościele Pokoju pw. Trójcy Świętej w Świdnicy,
* godz. 18.00 – Gala SPiKŚ w Teatrze Miejskim w Świdnicy, w trakcie której nastąpi:
1) Nadanie tytułów Członków Honorowych SPiKŚ panom:
• profesorowi Janowi Miodkowi – popularyzatorowi wiedzy o języku polskim, dyrektorowi Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego
• Markowi Woronowi – Kanclerzowi Loży Dolnośląskiej BCC we Wrocławiu
2) Koncert Trio Mirosława Jabłońskiego - artysty i kompozytora świdnickiego,
3) Wręczenie nagród „Wiecznego Pióra” 2010, które otrzymają panowie:
• Andrzej Arendarski – prezes Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie,
• Ryszard Kalisz – adwokat, poseł RP
• Mirosław Sośnicki – pisarz, dziennikarz, były poseł RP
• Tadeusz Syryjczyk – były minister i poseł RP
4) Koncert kameralny zespołu „SYGIT BAND” z Wrocławia
5) Wręczenie „Diamentów Wolności” panom:
• Leszkowi Balcerowiczowi
• Władysławowi Frasyniukowi
• Aleksandrowi Kwaśniewskiemu
• Tadeuszowi Mazowieckiemu
• Adamowi Michnikowi

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group