Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 1984
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Konwencja Wspólnoty: program, ludzie, śpiewy, ciasta i… casting na kandydata

Czwartek, 30 września 2010, 7:48
Aktualizacja: 15:23
Autor: Karolina Osińska
Świdnica: Konwencja Wspólnoty: program, ludzie, śpiewy, ciasta i… casting na kandydata
Fot. Karolina Osińska
Konwencję wyborczą Wspólnoty Samorządowej zorganizowano z rozmachem. Prezydent Wojciech Murdzek i jego zastępcy Waldemar Skórski i Ireneusz Pałac zaprezentowali program, Zbigniew Curyl w dowcipny sposób przedstawił kandydatów na radnych, Zdzisław Grześkowiak napisał piosenkę, którą odśpiewał z koleżankami i kolegami, a kobiety Wspólnoty upiekły ciasta… Wojciech Murdzek ogłosił też, że Wspólnota czeka na sześćdziesiątego ósmego kandydata. Może nim zostać każdy.

Wczoraj widownia teatru była pełna. Ludzie Wspólnoty otrzymali plakietki i zasiedli słuchając wystąpienia przewodniczącego Wspólnoty Samorządowej, prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka, który zaprezentował swoje hasło: „Stawiam na Świdniczan”. Waldemar Skórski w prezentacji multimedialnej pokazał zarys programu wyborczego Wspólnoty, opartego na Strategii Miasta „Świdnica w perspektywie pokoleniowej” i mówił trzy kadencje prezydenta Murdzka. Tak, trzy. Pierwsza była w latach 2002-2006 r. (według prezentacji upłynęła pod hasłem „Praca i Przedsiębiorczość”), druga – w latach 2006-2010 r. („Przestrzeń i Środowisko”), a trzecia to kadencja przyszła: 2010-2014 r., która ma upłynąć pod hasłem „Tożsamość
i Integracja”. Cóż się kryje pod tym ostatnim hasłem? Oto wyjaśnienie WS:

TOŻSAMOŚĆ I INTEGRACJA to:
 Po pierwsze – edukacja: remonty i modernizacja całej bazy oświatowej, większe wsparcie dla uczniów i nauczycieli. Kontynuacja działań na rzecz jakości nauczania i wychowania w szkołach podstawowych m. in. poprzez artystyczne, patriotyczne, naukowe i ekologiczne ścieżki edukacyjne.
 Rodzina pod opieką samorządu: wparcie różnych inicjatyw dla lepszej edukacji i wychowania dzieci, godna opieka m. in. system wspierania sąsiedzkich i rodzinnych modeli opiekuńczych, wsparcie kobiet łączących karierę zawodową z macierzyństwem.
 Miejsce dla młodzieży: Świdnica miejscem atrakcyjnym dla młodego pokolenia, rozwoju nowych obiektów kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych, oferta zachęcająca do powrotów do rodzinnego miasta.
 Pewność i bezpieczeństwo: systemy zabezpieczeń przed klęskami żywiołowymi, kolejny etap monitoringu Miasta Świdnicy.
 Silna tożsamość Świnicy i Świdniczan: kształtowanie tożsamości wokół tradycji i współczesności, promocja wybitnych postaci historycznych i współczesnych, integracja wokół kultury i nauki, ścisła współpraca ze Świdniczanami ze Wschodu i z Zachodu.
 Współpraca, kooperacja i samopomoc: wsparcie środowisk, tradycyjnego rzemiosła i handlu.

Punkty z programu to m.in. „powrót uczniów do własnych klas”, „partnerstwo gimnazjalno-licealne” i „telepraca”. Wiceprezydent Skórski mówił też o tym, że Wspólnota chce zachęcać naukowców i twórców do osiedlania się w Świdnicy.

- Świdnica jak każde miasto tej wielkości cierpi na brak elit. Z całym szacunkiem dla elit zgromadzonych w tym teatrze… - powiedział Waldemar Skórski.

Z kolei Ireneusz Pałac zacytował swojego oponenta politycznego – radnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Janusza Szałkiewicza słowami „Nosić głowę wysoko w chmurach, ale patrzeć pod nogi”. Wiceprezydent Pałac podsumował rządy Wojciecha Murdzka, w czasie których na strefie ekonomicznej stworzono ponad trzy tysiące miejsc pracy. Zapowiedział też rewitalizację Parku Centralnego.

Na scenie wystąpił też wicestarosta Ryszard Wawryniewicz, kandydat WS do sejmiku, który znajdzie się na liście Komitetu Wyborczego Wyborców Rafała Dutkiewicza. Podkreślił on, że ludzie związani z prezydentem Wrocławia rządzą większością dużych miast na Dolnym Śląsku. I to nie są członkowie partii politycznych, tylko fachowcy. – Może czas, żeby nie tylko gminami i powiatami, ale i regionem rządzili ci, którzy potrafią? – zapytał retorycznie wicestarosta.

Lokomotywą Wspólnoty jest oczywiście jej przewodniczący, Wojciech Murdzek, a jego komitet honorowy tworzą: Jan Tomasz Adamus (dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego), Krzysztof Anklewicz (dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika w Świdnicy), dr n. med. Adam Biernacki (kieruje Oddziałem Chirurgii Ogólnej Regionalnego Szpitala Specjalistycznego Latawiec), Piotr Betlej (motocyklista, zawodnik Motoswidnica Racing Team), Małgorzata Braniecka (animatorka kultury, wieloletnia dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury), Rafał Dutkiewicz (prezydent Wrocławia), Jacek Domejko (dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego Latawiec), Rafał Fiołek (pilot świdnickiego zespołu Motoswidnica Rally Team), dr inż. Tadeusz Jeleniewski (prorektor ds. nauczania Wyższej Szkoły Technologii Teleinformatycznych w Świdnicy), Eugeniusz Kępa (współwłaściciel cukierni Kasia), Bogdan Kowalik (prezes zarządu IMP Comfort należącego do europejskiej grupy Industrie Maurizio Peruzzo), Aldona Liszka (dyrektor Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Tony Halika w Świdnicy), Konrad Makowiec (w latach 2001-2006 przewodniczył Młodzieżowej Radzie Miasta Świdnicy), inż. Maciej Orski (przedsiębiorca, członek-założyciel Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich), Urszula Pawłowska (mecenas kultury, działacz społeczny), Przemysław Pest (współtwórca debat z cyklu „Polska – czy mnie to obchodzi?”), Maria Skiślewicz (współtwórca, kierownik artystyczny i choreograf Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego Krąg), Piotr Snopczyński (ratownik górski, alpinista), Janusz Szostak (wieloletni prezes Remy Automotive Polska), Edward Szywała (współwłaściciel firmy Galess), Mirosław Sośnicki (pisarz, scenarzysta), Anna Trzeciak (wychowawca młodzieży, nauczyciel tańca, członek oraz asystent choreografa Zespołu Pieśni i Tańca Jubilat), dr Ilona Winiarska (kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Regionalnego Szpitala Specjalistycznego Latawiec), Józef Winiarski (menadżer w Strzegomskich Zakładach Wyrobów Papierowych Unipap), Elżbieta Węgrzynowicz (dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Świdnicy) i Bogdan Zdrojewski (prezes Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego oraz Związku Inwalidów Wojennych).

Wspólnota do rady miejskiej i rady powiatu wystawi 68 osób. – Podwajamy stawkę – powiedział prezydent Murdzek. I ogłosił, że ostatnią z tych osób będzie świdniczanin, który sam się zgłosi do Wspólnoty. Przez kilka dni władze stowarzyszenia czekają na chętnego.

Kandydaci do Rady Miejskiej (kolejność alfabetyczna)

Okręg nr 1:
Andrzej Dziedzic,
Andrzej Fortuna,
Bernadeta Gałczyńska,
Katarzyna Konrad,
Dariusz Nowaczyński,
Michał Ossowski,
Ireneusz Pałac,
Wiesław Rybiński,
Zbigniew Skąpski,
Krzysztof Sochacki,
Ewa Święćkowska-Stolarczyk,
Krzysztof Trzop,
Mieczysław Winiarz,
Barbara Wolanin.

Okręg nr 2:
Anna Borowska,
Artur Janicki,
Agnieszka Kazuń,
Marian Kowalik,
Zbigniew Kubiaczyk,
Mieczysław Leszczyński,
Bogumiła Murdzek,
Marek Olesiński,
Zofia Skowrońska-Wiśniewska,
Józef Suchorzewski,
Karol Szeredi.

Okręg nr 3:
Andrzej Cochara,
Krystian Grodowski,
Joanna Grębowska-Szpak,
Konrad Makowiec,
Michał Kulig,
Krystyna Lasek,
Aurelia Marmajewska,
Wojciech Murdzek,
Lesław Podgórski,
Jerzy Szenejko.

Okręg nr 4:
Grażyna Ciążeńska,
Albert Gaszyński,
Tadeusz Grabowski,
Zdzisław Grześkowiak,
Jacek Iwancz,
Lech Jankiewicz,
Krystyna Kowalonek,
Anna Sarota – z domu Bieżyńska,
Radosław Werner,
Tadeusz Włodkowski.

Kandydaci do Rady Powiatu Świdnickiego (kolejność alfabetyczna)

Okręg nr 1:
Jerzy Bogumił Domagała,
Roman Etel,
Edmund Frączak,
Iwona Gregorczyk,
Emilia Podgórska,
Dorota Puć-Pietrzykowska,
Kazimierz Rutkowski,
Waldemar Skórski,
Grażyna Sławińska-Gąska,
Jacek Sochacki,
Tomasz Kościów,
Janusz Waligóra.

Okręg nr 2:
Zbigniew Curyl,
Eugeniusz Grzesik,
Wiktor Karol,
Zdzisław Kołodziej,
Jerzy Legut,
Ryszard Sobański,
Sylwia Socha-Sochacka,
Leszek Tokarz,
Andrzej Urbaniak,
Tadeusz Zawadzki

Niespodzianką była piosenka, napisana przez Zdzisława Grześkowiaka. Oto jej treść:

Kuplety wyborcze

Ref.
Wspólnota nasza łączy świdniczan
W marzeniach o pięknym mieście
A gdy zapytasz, jak ją budować
Odpowiem: zacznij od siebie !

Byliśmy sami, a dzisiaj wspólnie
Idziemy śmiało przez życie
A celem naszym to być pomocnym
Kochanej małej ojczyźnie.

Jest z nami Wojtek, godny pochwały
Od lat o miasto się troszczy
Takiego szefa nie mają inni
Więc dziś pękają z zazdrości

Ref.

Naszym symbolem podane ręce
W kręgu przyjaźni złączone
Zgoda buduje, uśmiech wzbogaca
Otwiera ludzi na siebie

Bądźmy więc razem, bądźmy życzliwi
Bądźmy dla siebie i innych
Nikt się nie musi wyrzekać marzeń
Nawet tych całkiem dziecinnych

Dzisiaj śpiewamy sobie kuplecik
A jutro znowu do pracy
Gdyż bardzo chcemy by tutaj żyli
Zadowoleni rodacy

Pragniemy wszyscy by w naszym mieście
Mieszkali ludzie szczęśliwi
Chcemy to sprawić, by o Świdnicy
Zawsze z miłością mówili

Na koniec zagrał coverowy zespół No Midi, którego trzon stanowią członkowie Zero Procent. Później już tylko toczyły się rozmowy w kuluarach. Skosztować można było ciast upieczonych przez kobiety Wspólnoty, m.in. prezydentowej Annette Murdzek.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group