W pierwszej turze wyborów samorządowych było gorąco. Około północy w nocy z niedzieli na poniedziałek dotarły do nas (i do kandydatów) pierwsze informacje mówiące o tym, że najprawdopodobniej dojdzie do drugiej tury. W sztabach Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Prawa i Sprawiedliwości już nikogo nie było. Kandydat ostatniej z partii – Mariusz Barcicki – wraz z kolegami z Sojuszu Lewicy Demokratycznej w siedzibie SLD w Rynku świętował imieniny Januszów (Soleckiego i Szalkiewicza). Dwa piętra wyżej wieczór wyborczy kończyła Platforma Obywatelska. Niedaleko – na ul. Basztowej – dobiegał też końca wieczór wyborczy Wspólnoty Samorządowej.
Nad ranem było już pewne: druga tura będzie, żaden z kandydatów na prezydenta nie uzyskał ponad 50% głosów. Po zliczeniu danych ze wszystkich komisji okazało się, że urzędujący włodarz Świdnicy, Wojciech Murdzek, otrzymał 47,01% poparcia – dokładnie 8845 głosów, a Adam Markiewicz, były prezydent – 21,17% - czyli 3983 głosów.
Wojciech Piotr Murdzek ma 52 lata. Nie należy do partii politycznej, ale przewodzi stowarzyszeniu Wspólnota Samorządowa. W latach 1990-1998 był wiceprzewodniczącym rady miejskiej w Świdnicy. Był starostą świdnickim (w latach 1998-2002). Od wyborów w 2002 r. jest prezydentem Świdnicy.
Adam Markiewicz ma 66 lat. Jest członkiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W latach 1968–1975 przewodniczył prezydium rad narodowych w Kamieńcu Ząbkowickim i w Ząbkowicach Śląskich. Prezydentem Świdnicy był przez czternaście lat – najpierw w latach 1982-1990, później znów w latach 1995–2001. W 2001 r. uzyskał mandat w wyborach parlamentarnych i do 2005 r. był posłem. W ostatniej kadencji pełnił funkcję radnego miejskiego w Świdnicy.
Obaj kandydaci mogą się poszczycić sporymi dokonaniami.
Za rządów Adama Markiewicza m.in. wybudowano podstawówkę i halę sportową na Zawiszowie, zakończono budowę oczyszczalni ścieków, wybudowano zakład uzdatniania wody pod Pszennem, powstały ulice Stęczyńskiego, Przemysłowa i Słowiańska, wyremontowano świdnicki teatr, rozpoczęto adaptację pocysterskiego budynku przy ul. Franciszkańskiej na bibliotekę miejską, przeniesiono magistrat do wyremontowanego budynku przy ul. Armii Krajowej, wybudowano Pałac Ślubów.
Za rządów Wojciecha Murdzka m.in. powstała świdnicka podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, wybudowano boiska przy trzech miejskich gimnazjach, zmodernizowano obiekty sportowe przy ul. Śląskiej, odnowiono elewację klubu Bolko, wybudowano kompleks Orlik na Osiedlu Młodych, powstał plac Jana Pawła II, otwarto świdnicki skatepark, odnowiono ul. Łukową, rozpoczęto gruntowną przebudowę pl. św. Małgorzaty, rozpoczęto odbudowę wieży ratuszowej.
Na kogo postawią świdniczanie w niedzielę, 5 grudnia? Pozostaje poczekać. Ale zanim pójdziemy do urn wyborczych, zapraszamy do udziału w zabawie. Wzorem poprzednich internetowych wyborów na Świdniczce po lewej strony u góry mają Państwo ankietę, w której głosować można do godz. 23.59 w piątek, 3 grudnia.
***
Czytaj też nasze wiadomości wyborcze!
Wybory włodarzy gmin:
* Świdnica – druga tura: Wojciech Murdzek kontra Adam Markiewicz (szczegółowe wyniki z 31 świdnickich obwodów),
* Świebodzice – Bogdan Kożuchowicz burmistrzem w pierwszej turze,
* Strzegom – druga tura: Zbigniew Suchyta kontra Marek Gałuszka,
* gmina Świdnica – Teresa Mazurek wójtem w pierwszej turze,
* Jaworzyna Śląska – Grzegorz Grzegorzewicz burmistrzem w pierwszej turze,
* Żarów – Leszek Michalak burmistrzem w pierwszej turze,
* Marcinowice – Jerzy Guzik wójtem w pierwszej turze,
* Dobromierz – Jerzy Ulbin wójtem w pierwszej turze.
Wybory – rady gmin i rada powiatu:
* listopadowa rewolucja – WS, SLD i PO dzielą się (prawie) po równo – w świdnickiej radzie miejskiej,
* Wspólnota Samorządowa ma w mieście trzydzieści procent,
* świdnicka rada miejska 2010–2014,
* skład rady powiatu – 12 na 29 miejsc dla Wspólnoty Samorządowej,
* nowa rada gminy Świdnica należy do pani wójt,
* Strzegom ma nową radę miejską, ale jej skład zmieni się, jeśli wybory na burmistrza w drugiej turze wygra Zbigniew Suchyta.
Wybory do sejmiku województwa:
* W województwie o nasze interesy mają zadbać Elżbieta Gaszyńska i Zbigniew Szczygieł.
Wybory pod paragrafem:
* głosowanie na finiszu – pijany członek komisji, fotografowanie kart i nawoływanie z ambony,
* dziewięć zgłoszeń o przekupstwie na wyborach w Świebodzicach – w jednej sprawie trwa postępowanie.
* połowa czasu na protesty wyborcze już minęła, a jeszcze do sądu okręgowego żaden nie wpłynął.