Minęło już dziesięć miesięcy od lotu do Smoleńska, który zakończył się tragicznie. - 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie w Smoleńsku w czasie podróży do Katynia zginął prezydent RP Lech Kaczyński, Jego małżonka Maria, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i 93 inne osoby, w tym wybitni przedstawiciele naszego życia publicznego i społecznego, wśród nich jedna z głównych postaci Solidarności Anna Walentynowicz - czytamy w oświadczeniu Społecznego Komitetu Budowy Pomnika. - Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii lotnictwa polskiego i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach Sił Powietrznych RP. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie.
Powołanie komitetu jest – jak pisze Krzysztof Lewandowski – odpowiedzią na apel licznych mieszkańców Świdnicy o wybudowanie takiego pomnika w mieście.
- Chcemy, by forma i rozmiary pomnika odpowiadały randze tragedii, jaka miała miejsce. Pragniemy, by pomnik znalazł swoje godne miejsce na skwerze Lecha Kaczyńskiego. Komitet podejmie też dalsze przewidziane prawem działania zmierzające do realizacji budowy pomnika - czytamy dalej. - Komitet wybrał projekt świdnickiego artysty rzeźbiarza Janusza Furmanka. Według jego koncepcji na podstawie z granitowych bloków znajdą się nazwiska ofiar tragicznego lotu. Górna część to skrzydło samolotu i krzyż w kształcie V. Całość ma osiągnąć ponad 4 m wysokości. Zwracamy się również do wszystkich tych, którym bliska sercu jest ta inicjatywa o pomoc i wsparcie tego dzieła.
Skwer Lecha Kaczyńskiego oficjalnie został tak nazwany w lipcu ubiegłego roku (skromna uroczystość w galerii widocznej po kliknięciu w „Zobacz zdjęcia”). Miejsce poświęcone tragicznie zmarłemu prezydentowi znajduje się u zbiegu ulic Muzealnej, Żeromskiego i Zamkowej. Już kilka dni po katastrofie smoleńskiej radni miejscy z PiS złożyli projekt uchwały nadającej nazwę temu skwerowi. W uzasadnieniu uchwały napisano, że „nadanie nazwy stanowić będzie symboliczne upamiętnienie tragicznych okoliczności śmierci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką Marią oraz 94 innymi osobami elity politycznej Polski i członkami załogi samolotu”. Przez kilka miesięcy stała tu rzeźba ufundowana przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, która ostatecznie została przeniesiona na jej docelowe miejsce – na odnowionej ul. Łukowej. Działacze PiS zapowiadali, że być może na skwerze Lecha Kaczyńskiego stanie pomnik przedstawiający zmarłego prezydenta Polski. Z biegiem czasu koncepcja się nieco zmieniła.