Chodzi o wczorajsza debatę. Według młodych ludzi skupionych wokół teatru Bezdomnego im. Bohumila Hrabala żarowskie Gminne Centrum Kultury i Sportu oraz Urząd Miejski Miasta i Gminy Żarów zmierzają do likwidacji żarowskiego środowiska teatralno-kulturalnego. Wczoraj na spotkaniu pojawiło się kilkadziesiąt osób, którym los teatru jest bliski. Nie pojawili się Leszek Michalak i Artur Adamek. Część oświadczenia burmistrza opublikowaliśmy w relacji z wydarzenia (zobacz - Teatr Bezdomny: prawdziwe łzy na scenie, której młodzi nie oddadzą).
Oto, co przysłał nam dziś rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Żarowie:
Debata w Teatrze Bezdomnym
Dnia 11marca 2011 roku w siedzibie teatru przy ulicy Zamkowej, odbyła się debata na temat idei funkcjonowania Teatru Bezdomnego w Żarowie. Na spotkanie przybyli młodzi aktorzy obecnie grający w teatrze oraz ci, którzy uczęszczali na jego zajęcia w poprzednich latach, Radni i zainteresowani mieszkańcy.
Spotkanie rozpoczęło się krótkim występem artystycznym. Młodzież prowadząca spotkanie wyraziła obawy na temat jego dalszego funkcjonowania i zaprosiła zebranych do debaty, podczas której odczytane zostało stanowisko Burmistrza Miasta Żarów w sprawie Teatru Bezdomnego, z którego jasno wynika, jakie są plany względem teatru.
Szanowni Państwo.
Zaproszenie na organizowaną przez Państwa debatę otrzymałem wczoraj. Niestety nie mogę zrezygnować ze wcześniejszych zobowiązań aby wziąć udział w dzisiejszy spotkaniu.
Pragnę wyrazić swoje zaniepokojenie sytuacją zaistniałą wokół „Teatru Bezdomnego” i groźbą jego rzekomej likwidacji. Trudno jest mi się odnieść do faktu likwidacji teatru przez gminę, gdyż teatr jest organizacją nieformalna którą prowadzi pan Ryszard Dykcik – etatowy pracownik Gminnego Centrum Kultury i Sportu a gmina od lat wspiera jego działalność. Teatr działa w lokalu należącym do gminy i utrzymywanym przez GCKiS.
Gmina jako właściciel lokalu nie ma obecnie żadnych planów związanych ze zamianą jego przeznaczenia. Przeciwnie, intencją gminy jest umożliwienie szerszej publiczności możliwości uczestnictwa w spektaklach teatralnych.
Nie zmieniła się również kwota dotacji dla GCKiS w której to kwocie mieści się zarówno wynagrodzenie Pana Dykcika jak również koszty utrzymania obiektu. Nie ma więc w mojej ocenie żadnych przesłanek, które potwierdzałyby Państwa obawy dotyczące likwidacji teatru.
Niepokojącym jest jednak fakt, że do gminy wpłynęły skargi mieszkańców ul. Zamkowej na nieodpowiednie zachowanie się młodzieży w lokalu teatru, z przykrością stwierdzam, że doszło również do interwencji policji. Mam jednak nadzieję, że były to zdarzenia incydentalne, które nie będą powtarzać się w przyszłości.
W celu wyeliminowania takich sytuacji i ustaleniu wizji funkcjonowania teatru spotkam się w dniu 17 marca z opiekunem lokalu i grupy teatralnej Ryszardem Dykcikiem i jego przełożonym – Arturem Adamkiem dyrektorem GCKiS.
Burmistrz
Leszek Michalak
A oto nadesłane oświadczenie szefa ośrodka kultury:
Jednoznacznie oświadczam, że nigdy nie było mowy o likwidacji Teatru w Żarowie. Jako osoba odpowiedzialna za funkcjonowanie GCKiS mam obowiązek zapewnić godne i bezpieczne warunki do funkcjonowania w ramach posiadanych środków.
Pomimo sporych nakładów finansowych na ogrzewanie lokalu w okresie jesienno-zimowym warunki są nie odpowiednie ani dla aktorów ani dla widzów.
GCKiS w Żarowie dysponuje salą widowiskowo-sportową przy ul. A. Krajowej, która ogrzewana jest przez cały czas, a warunki są znacznie lepsze.
To była jedyna propozycja złożona mojemu pracownikowi panu Dykcikowi i dotyczyła jedynie okresu jesienno-zimowego.
Obecną sytuację uznaję jako działanie pana Ryszarda Dykcika przeciwko pracodawcy i wprowadzanie opinii publicznej w błąd.
Artur Adamek
Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie