Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 1965
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat świdnicki: Maluchy potrzebują nowych rodzin

Wtorek, 5 kwietnia 2011, 7:21
Aktualizacja: 7:22
Autor: red.
powiat świdnicki: Maluchy potrzebują nowych rodzin
Fot. SP w Świdnicy
Coraz trudniej o kandydatów na zawodowe rodziny zastępcze, a dzieci potrzebujących opieki wciąż przybywa. Tymczasem rodzicielstwo zastępcze jest jak misja. Dla odtrąconych i skrzywdzonych przez los dzieci jest szansą na normalne życie, na zachowanie ciągłości rodziny. Jest też szalenie trudne.

W tej chwili ponad setka dzieci z powiatu świdnickiego, wymagających opieki zastępczej, przebywa poza naszym powiatem (siedemdziesiątka w domach dziecka, pięćdziesiątka w rodzinach zastępczych). Nie było dla nich miejsca w naszych placówkach. Dlatego Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy po raz kolejny wychodzi z inicjatywą promocji rodzicielstwa zastępczego.

O swoich problemach rodzice zastępczy rozmawiali z wicestarostą Alicją Synowską na zorganizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie spotkaniu. A problemów w tym środowisku nie brakuje. Rodzice zastępczy przede wszystkim muszą zmierzyć się ze stereotypem, który często towarzyszy temu zawodowi. Dotyczy on przekonania, że ludzie decydujący się pozostać rodziną zastępcza, wykonują ten zawód dla pieniędzy. Liczy się rodzicom zastępczym każdą złotówkę, którą tak naprawdę otrzymują na utrzymanie dzieci. To często zniechęca potencjalnych kandydatów do podjęcia się tego trudnego zajęcia.

- Tracą na tym jedynie dzieci - mówi Beata Galewska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy. - Dla nich najlepszym wyjściem z trudnej sytuacji, w jakiej się znalazły, jest trafienie pod skrzydła rodziny zastępczej. Domy Dziecka to ostateczność. Dzisiaj powoli odchodzi się od takich placówek, zakłada się mieszkania usamodzielnienia, aby umożliwić dzieciom dorastanie w „normalnych” warunkach, podobnych do tych, w jakich dorastają ich rówieśnicy.

- Wśród najpilniejszych problemów zgłoszonych przez rodziny zastępcze wymieniono zbyt długie terminy oczekiwania do specjalistów - mówi wicestarosta Alicja Synowska. - Chodzi o diagnozowanie dzieci pilnie wymagających konsultacji m.in. neurologicznej, okulistycznej czy logopedycznej.

Wicestarosta zapewnia, że wspólnie z dyrektorem wydziału zdrowia Zbigniewem Okarmusem przyjrzy się tej sprawie, aby rozwiązać problem.

Bolączką rodzin zastępczych jest też szybsze zużywanie się sprzętu domowego i potrzeby jego ciągłego uzupełniania, na co potrzebne są dodatkowe pieniądze.

- Został przygotowany projekt w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej konkursu ofert na finansowe wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w budowaniu lokalnego systemu opieki nad dzieckiem i rodziną. Uwzględniono w nim zakup dla rodzin zastępczych sprzętu ADG i podstawowych mebli. W przypadku otrzymania dofinansowania problem ten uda nam się częściowo rozwiązać – mówiła Beata Galewska.

W drugiej części spotkania rodzice zastępczy przeszli szkolenie dotyczące problematyki molestowania seksualnego dziecka, przeprowadzone przez panią psycholog Sabinę Lasok-Chwiedoruk. W trakcie szkolenia przedstawione zostały informacje dotyczące między innymi: somatycznych i psychologicznych objawów wykorzystywania seksualnego dzieci, podstawowych zasad kontaktu wobec dziecka, zapobiegania i reagowania na przemoc seksualną. Rodzice zastępczy mogą liczyć także na codzienną pomoc psychologa oraz brać udział w wyjazdach i spotkaniach organizowanych przez PCPR.

***
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem wymaga:

1. uzyskania pozytywnej opinii ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydat,
2. odbycia szkolenia oraz uzyskania zaświadczenia kwalifikacyjnego.

Osoby zakwalifikowane do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, po uzyskaniu zaświadczenia ze szkolenia podpisują umowę zlecenie, na podstawie której otrzymują wynagrodzenie za pełnienie ww. funkcji.

Wszyscy chętni, którym los dzieci nie jest obojętny i pragną zostać zawodowymi rodzinami zastępczymi mogą zgłaszać się do siedziby Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy przy ul. Wałbrzyskiej 15 w Świdnicy. Informacje można również uzyskać pod nr tel.: 74 851 50 10, faks: 74 851 50 11, e-mail: pcpr@pcpr.swidnica.pl.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group