Z ordynariuszem naszej diecezji rozmawia Agnieszka Gryc.
* Świdniczka: Polscy biskupi wydali specjalny apel na pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Dlaczego taki apel został wydany i o co nawołują w nim biskupi?
Ksiądz Biskup Ignacy Dec: Kościół pełni swoje posłannictwo w świecie. Przeżywa z ludźmi ich radości i bolesne doświadczenia. Chce być obecny w tym, co ludzie przeżywają. Katastrofa smoleńska sprzed roku była jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla wszystkich, którzy są i czują się Polakami. W pierwszą rocznicę tego bolesnego wydarzenia Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski skierowała do Narodu specjalne słowo, w którym jest wezwanie do modlitwy o pokój wieczny dla tych, którzy zginęli i o moc ducha dla rodzin ofiar katastrofy. W tekście listu była także przypomniana prawda o życiu wiecznym i zawarta prośba o zgodę narodową i o godny, modlitewny obchód nadchodzącej rocznicy katastrofy.
* Minął rok od katastrofy, tymczasem cały kraj wciąż nią żyje. W mediach nie ma dnia, żeby nie mówiło się o katastrofie. Czy warto to tak rozpamiętywać?
- Na to pytanie odpowiem cytatem z „Pana Tadeusza”:
„A szlachta ciągle pije i wiwaty wznosi:
Napoleona, Wodzów, Tadeusza, Zosi,
Wreszcie z kolei wszystkich trzech par zaręczonych,
Wszystkich gości obecnych, wszystkich zaproszonych,
Wszystkich przyjaciół, których kto żywych spamięta,
I których zmarłych pamięć pozostała święta!”.
* Czy przy okazji nie robi się krzywdy tym rodzinom, których bliscy tam zginęli? Jak oni mają radzić sobie z takim ogromem tragedii?
- Myślę, że jest odwrotnie. Rodziny, z tego, co można zaobserwować, nie odczuwają z tego powodu krzywdy, ale raczej są wdzięczne, że ludzie pamiętają i są z nimi solidarni w cierpieniu.
* Czy podziela ksiądz biskup zdanie, że kraj przez katastrofę smoleńską został podzielony?
- To nie katastrofa podzieliła ludzi, ale ludzi dzielą - po katastrofie - niektórzy politycy i niestety także niektórzy dziennikarze.
* Co ksiądz biskup sądzi o inicjatywie budowy w Świdnicy pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej?
- Myślę, ze najpierw powinniśmy wnieść pomnik Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, który utworzył diecezję świdnicką i podniósł nasze miasto do godności stolicy diecezji. Gdy to uda nam się urzeczywistnić, będziemy myśleć - co dalej?
* Dziękuję za rozmowę.