Sens przekazywania 1% to ważny przejaw demokracji bezpośredniej i dobrze jest do tego zachęcać. Dzięki niemu każdy polski podatnik może samodzielnie zadecydować do kogo trafi część podatku dochodowego, który powinien zapłacić państwu. Zebrane w ten sposób środki powinny służyć wzmocnieniu działań organizacji. Ważne jest, aby robić to świadomie. Nie kierujmy się jedynie medialną kampanią reklamową, czy też wsparciem osoby prywatnej, która ma w OPP swoje subkonto. Niekoniecznie wybierajmy organizację, której wybór sugeruje program do PIT-ów.
Warto znaleźć organizację, której cele i działania najbardziej nam odpowiadają. Rozejrzyjmy się, która organizacja działa w naszym województwie, gminie czy w naszej okolicy. Zapoznajmy się z działaniami organizacji, zajrzyjmy na jej stronę internetową i do sprawozdania (np. na co wydają 1%). Dzięki temu mamy szansę ocenić, co dana organizacja robi i jakie są efekty jej działań. Sama procedura przekazywania 1% nie jest skomplikowana - wystarczy w zeznaniu PIT wpisać numer KRS wybranej organizacji uprawnionej do otrzymania 1 procenta. Pamiętajmy o kilku istotnych sprawach:
Sprawdźmy, czy możemy przekazać 1 % podatku organizacjom.
Wybierzmy organizację pożytku publicznego (opp), której chcemy przekazać 1 %. Wykaz organizacji pożytku publicznego, którym podatnicy mogą przekazać 1% przy rozliczeniach za 2015 r. publikowany jest na stronach Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS w zakładce BAZA OPP/WYKAZ.
Wypełnijmy odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym.
Złóżmy zeznanie podatkowe i zapłaćmy podatek.
W tym miejscu, apelujemy również do samych organizacji o przemyślane "kampanie jednoprocentowe". Dobra kampania 1% to taka, która pokazuje działalność organizacji, jest skuteczna, ale i jednocześnie etyczna.
Mądre wybory oraz dobrze zainwestowane pieniądze mają wielką moc. Każdy podatnik może zadecydować: wspieram organizację i cel, który popieram, czy też 1 % mojego podatku zostaje w budżecie państwa. Zainwestujmy swój 1% podatku rozważnie i dokonajmy mądrego wyboru.