- Inicjatywa zrodziła się w momencie, gdy przeglądałem stare dokumenty. W dokumencie z dn. 14 lutego 1255 r. mówiącego o historii Grabów znalazłem informację, że wieś Graby miała odprowadzać dziesięcinę od każdego gospodarza dla zakonu Joannitow. I wtedy zrodziła się myśl, by upamiętnić przypadającą na 2015 r. - 760 rocznicę istnienia osiedla Graby. Po wyrażeniu przez władze miasta zgody na postawienie obelisku z tablicą upamiętniającą to wydarzenie zaczęliśmy poszukiwać właściwego kamienia na obelisk. Taki kamień przekazała nam firma Górbeh - Kopalnia Granitu Jeziorski z Kostrzy”, a tablicę na obelisk - firma Chest Granit z Wieśnicy. Napis na tablicy wykonał Marek Misiaszek z Grabów –informuje Krzysztof Kaszub, miłośnik historii Strzegomia i radny Rady Miejskiej w Strzegomiu.
Na tablicy widnieje inskrypcja: - Grabina to wielowiekowa osadą królewska rozciągająca się u podnóża starożytnego grodu Strzegomskiego. Pod nazwą Stragona znany Rzymianom już w II wieku naszej ery. Opisu jego istnienia dokonał grecki geograf Ptolemeusz. W dokumencie z 14 lutego 1255 pojawia się wzmianka potwierdzająca pobór dziesięciny z Grabiny przekazywanej rycerzom maltańskim ze Strzegomia. Wszystko wskazuje na to, że początki istnienia Grabiny wiążą się z początkami istnienia Strzegomia, jednego z najstarszych miast w Polsce.
Burmistrz Strzegomia zaprasza mieszkańców Grabów i gminy Strzegom na uroczyste odsłonięcie obelisku w niedzielę, 29 listopada br. o godz. 15.00.