W trakcie bezpłatnych warsztatów młodzież poznała podstawy programowania (S4A czyli: Scratch for Arduino) z elementami elektroniki. Podczas zajęć stworzyli własną grę zręcznościową w Scratch. Jest to edukacyjny język obiektowy, stworzony, jako środek do nauczania dzieci i młodzieży podstaw programowania oraz środowisko programistyczne służące do tworzenia i uruchamiania programów w tym języku. W przyszłości umożliwi on młodzieży łatwe tworzenie interaktywnych historyjek, animacji, gier, muzyki. Programowanie odbywa się w sposób wizualny - elementy języka mają kształt puzzli, a poprzez przeciąganie mogą być one układane w określonym porządku. W ten sposób tworzy się kod przypisany określonemu obiektowi. Obiekty mogą reagować na zdarzenia zewnętrzne. Wygląd postaci przypisanych do obiektów można wybierać z zasobnika, tworzyć lub importować z zewnątrz.
Druga część zajęć obejmowała zaznajomienie się z warsztatem programowania Arduino, podczas którego uczestnicy indywidualnie tworzyli proste roboty. Arduino może być wykorzystany do tworzenia samodzielnych interaktywnych obiektów lub może być podłączony do komputera-hosta. Typowa płyta Arduino zawiera kontroler, cyfrowe
i analogowe linie wejścia/wyjścia oraz interfejs UART lub USB dla połączeń z komputerem-hostem. Komputer jest wykorzystywany do programowania kontrolera oraz do interakcji w czasie działania z Arduino.
Warsztaty poprowadził trener Akademii Młodego Hakera Krzysztof Cubulski, który wspólnie z kolegami tworzy grupę „pan Generator”. Wspólnie wykorzystują media, technologię, elektronikę oraz dźwięk spajając je z sobą, kreując własne wizje z niebanalnymi formami przestrzennymi i angażującą widza do interakcji ze stworzonym urządzeniem.
W ramach projektu Pracownia Orange otrzymała jeden zestaw elektroniczny Arduino, dzięki któremu młodzież będzie mogła ćwiczyć zdobyte umiejętności.