Sobota, 23 listopada
Imieniny: Adeli, Klementyny
Czytających: 1736
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: „Alchemia teatralna” – warsztaty

Środa, 24 lutego 2010, 11:10
Aktualizacja: 11:15
Autor: MaS
Świdnica: „Alchemia teatralna” – warsztaty
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Osiemnastu uczestników pojawiło się na pierwszej edycji warsztatów z cyklu „Alchemia Teatralna”, prowadzonych przez Tomasza Dajewskiego – mima, reżysera ruchu scenicznego, współpracującego z wieloma teatrami w Polsce, wykładowcy w Policealnym Studium Aktorskim „Mimodrom” we Wrocławiu.

Najpierw była teoria: taniec i pantomima, forma teatru, ruch ciała. Zgodnie z tematem wykład był bardzo ekspresyjny. – Nieco upraszczając, pantomima narodziła się we Francji z dość zabawnego powodu – kiedy pojawili się tam włoscy aktorzy ze swoją komedią dell’arte, która była coraz bardziej popularna, aktorzy francuscy wpadli w panikę i zażądali ustawy o obronie rodzimego języka. Odtąd aktorzy nie znający francuskiego mogli występować wyłącznie milcząc. Nadrabiali więc gestami i taki był początek pantomimy. – mówił aktor.

Część osób uczestniczyła już wcześniej w zajęciach z panem Tomaszem, m. in. realizując komedię dell’arte w oparciu o teksty Jana Potockiego. Nagle okazało się, że jest rok komedii dell’arte i młodzież zatęskniła za występami w Krakowie.

- W ramach naszych działań powstanie happening i akcja. Happening będzie pokazany już w kwietniu i powtórzony we wrześniu, a akcja pojawi się w maju i zostanie powtórzona w październiku – mówił Tomasz Dajewski. – Będzie też nagranie w celach edukacyjnych.

Po części teoretycznej młodzi ludzie mogli wreszcie wejść na scenę. Część praktyczna zaczęła się od ruszania nogą. A potem było atakowanie biodrami, klatką piersiową i nosem. – Celem nadrzędnym jest znalezienie stanu skupienia, który pozwala nam zrobić wszystko – instruował pan Tomasz, jak we wschodnich sztukach walki. – Skupienie to nie jest spięcie. To całkowita gotowość do wykonania zadania.

Projekt „Alchemia teatralna” obejmie swoim działaniem różne grupy wiekowe: młodzież ze szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i dorośli. Wkrótce kolejne warsztaty: z zakresu aktorstwa - instruktor Juliusz Chrząstowski (twórca projektów edukacyjnych, aktor Teatru Starego i Nowego w Krakowie) oraz pracy z głosem - instruktor Dominik Strycharski (kompozytor, flecista, wokalista, improwizator, performer i publicysta, współtworzy jako kompozytor i wykonawca Teatr Bretoncaffe, który był kilkukrotnie nagradzany m.in. trzykrotnie przez Ministerstwo Kultury).

Początkowo warsztaty z tych 3 zakresów prowadzone będą w podziale na 3 grupy: dzieci, młodzież, dorośli, ale podczas tworzenia produktów finalnych nastąpi wymieszanie grup, którego efektem będzie wymiana doświadczeń, prowadząca do twórczych działań.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group