Być może w ten sposób uda się choć trochę wyeliminować problem dzikich wysypisk.
- Walczymy z tym, jak możemy, ale coraz częściej jest to walka z wiatrakami. Dlatego zakupiliśmy fotopułapki, które robią zdjęcia, gdy ktoś znajdzie się w ich zasięgu. Aparaty te rejestrują nie tylko wizerunek, ale również numery rejestracyjne samochodu, którym dana osoba przyjechała. Można je zamontować w dowolnym miejscu, jak chociażby w pobliżu nielegalnego wysypiska. Nagra ona osoby, które wyrzucają tam swoje odpady. Dzięki temu będzie można je zidentyfikować, ukarać i przymusić do posprzątania po sobie - mówi Michał Działowski z Referatu Komunalnego Urzędu Miejskiego w Żarowie.
Przypominamy, że meble, zużyte opony i inne odpady bezpłatnie można zostawiać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów w Żarowie. Z punktu przystosowanego do magazynowania tego typu odpadów komunalnych korzystać mogą wszyscy mieszkańcy gminy Żarów. W każdy poniedziałek, w godz. od 16.00 do 18.00, środę od godz. 14:00 do 18:00 i sobotę od 10.00 do 12.00 odpady te można zostawiać w firmie Agro system Sp. z o.o. Andrzej Konieczny przy ul. Armii Krajowej 34 w Żarowie.
- Mieszkańcy mogą przywozić zużyty sprzęt RTV i AGD (telewizory, lodówki, zamrażarki, lokówki, baterie, akumulatory i inne), meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady biodegradowalne tj. liście, trawę, rozdrobnione gałęzie, zużyte opony od pojazdów osobowych, przeterminowane leki i chemikalia oraz w workach tworzywa sztuczne, papier, tekturę, szkło i metale. Raz w miesiącu można przekazać również do 0,5 m3 gruzu budowlanego. Przypominamy, że dostarczając odpady do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów należy mieć ze sobą dowód osobisty - wyjaśnia Tomasz Kuska, inspektor ds. gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w Żarowie.