A mowa o osobach niepełnosprawnych i pełnoletnich wychowankach rodzin zastępczych oraz placówek opiekuńczo – wychowawczych. To dla nich świdnickie PCPR stworzyło specjalny projekt. Na jego realizację przyznano prawie 90 % dofinansowanie ze środków unijnych, czyli ponad 590 tys. zł. Resztę, czyli 10 % dołożył powiat ze swojego budżetu.
- Dzięki temu udało nam się zorganizować wiele ciekawych wyjazdów dla uczestników projektu na rehabilitację i treningi kompetencji oraz umiejętności społecznych. Celem projektu była bowiem aktywizacja zawodowa, społeczna oraz edukacyjna jego uczestników. – wyjaśnia Beata Galewska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy.
Projekt „Droga do aktywności” to nie tylko wycieczki i treningi. Uczestnicy przeszli także kursy prawa jazdy, obsługi wózków widłowych, kursy komputerowe, przedstawiciela handlowego, kurs spawania, fryzjerstwa i nauki języka angielskiego oraz niemieckiego. Dla chętnych zorganizowano indywidualne terapie psychologiczne, rehabilitację oraz zajęcia usprawniające.
- Cenne jest to, że projekt już przyniósł wymierne efekty. Pracę udało się bowiem znaleźć sześciu osobom. Ważna jest także aktywizacja i integracja osób zdrowych i niepełnosprawnych, aby łatwiej było im poruszać się na rynku pracy. Poprzez udział w tym projekcie wsparcie otrzymują także pełnoletni wychowankowie rodzin zastępczych, placówek opiekuńczo-wychowawczych czy zakładów poprawczych. Są to środowiska zagrożone wykluczeniem społecznym, czemu dzięki projektowi udaje się zapobiegać. – wylicza wicestarosta Alicja Synowska.
Projekt trwał przez cały 2011 rok. Całkowite koszty projektu to kwota 590 788 zł. Wzięło w nim udział w sumie 50 osób, w tym 35 osób niepełnosprawnych i 15 pełnoletnich wychowanków rodzin zastępczych oraz placówek opiekuńczo – wychowawczych. Kolejna edycja już w przyszłym roku.
Projekt DROGA DO AKTYWNOŚCI współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet VII - PROMOCJA INTEGRACJI SPOŁECZNEJ, Działanie 7.1. ROZWÓJ I UPOWSZECHNIENIE AKTYWNEJ INTEGRACJI, Poddziałanie 7.1.2. ROZWÓJ I UPOWSZECHNIANIE AKTYWNEJ INTEGRACJI PRZEZ POWIATOWE CENTRA POMOCY RODZINIE