– Koszty remontu świetlicy wiejskiej w Bożanowie, znacznie przewyższyłyby koszt budowy nowej świetlicy. Dlatego w porozumieniu z mieszkańcami zdecydowaliśmy się na sprzedaż świetlicy – wyjaśnia Przemysław Sikora, kierownik Referatu Oświaty, Funduszy Zewnętrznych i Promocji Urzędu Miejskiego w Żarowie.
W czerwcu do Urzędu Miejskiego w Żarowie wpłynęło w tej sprawie pismo mieszkańców Bożanowa. Za likwidacją obecnej świetlicy i budową nowej opowiedziało się 51, na 108 pełnoletnich mieszkańców wsi. Jednocześnie do urzędu nie wpłynął ani jeden głos sprzeciwu w tej sprawie.
Świetlica wiejska w Bożanowie jest obiektem o bardzo dużej kubaturze. Ze względu na stan techniczny praktycznie nie była użytkowana. Koszty jej utrzymania sprowadzały się do ponoszenia opłat z tytułu dystrybucji i zużycia energii eklektycznej oraz okresowo niezbędnych remontów (tj. zniszczenia spowodowane warunkami atmosferycznymi, dewastacją nieużywanego pomieszczenia).
– Jej powierzchnia nie była w pełni wykorzystywana, co przy złym stanie technicznym generuje bardzo wysokie koszty remontu. Wymagany remont byłby zbyt kosztowny, w zestawieniu z kosztami budowy nowego – mniejszego obiektu, a wyremontowana świetlica dalej generowałaby wysokie koszty utrzymania, zwłaszcza ogrzewania ze względu na swoją kubaturę. Co więcej w świetlicy brak wody bieżącej i nie posiada ona zaplecza sanitarno-kuchennego (co uniemożliwiało wykorzystywanie jej na organizację spotkań okolicznościowych, imprez itp.), należałoby to zaplecze stworzyć od podstaw. Ponadto świetlica jest integralnie połączona z budynkiem mieszkalnym, którego właścicielem jest osoba prywatna – dodaje Przemysła Sikora.