Co to takiego? ”Filcowanie wełny zachodzi zarówno poprzez chemiczne oddziaływanie kwasami lub zasadami (mydło) - filcowanie na mokro, jak również pod wpływem mechanicznej obróbki - filcowanie na sucho. Służą do niej specjalne igły - trójkątne w przekroju, zaopatrzone w "zadziorki", dzięki którym wełna poddaje się łatwej obróbce i w krótkim czasie powstaje filc - mocna i dekoracyjna tkanina oraz świetny materiał ozdobny. Kolorowa wełna pod wpływem ugniatania, tarcia przy pomocy wody i mydła zbija się w jednolitą tkaninę. Im dłużej filc jest spilśniany, tym jest lepszy Z ręcznie zrobionego filcu mogą powstawać: dywany, kapcie, torebki, ozdoby, czapki, kapelusze, kamizelki, poduszki, szale, biżuteria i wiele innych przedmiotów użytkowych i artystycznych.” (www.pasja.waw.pl).
"Współcześnie ręczne filcowanie wełny w Europie jest bardzo popularną metodą edukacji artystycznej. Zajęcia prowadzone są w ramach programu szkolnego i warsztatów pozalekcyjnych, terapii zajęciowej oraz przez centra hobbystyczne. Z zajęć filcowania korzystać mogą dzieci, młodzież i dorośli. Praca z wełną owczą i samodzielne zamienianie jej w trójwymiarową formę daje nieograniczone możliwości i wspomaga rozwój wyobraźni oraz zdolności manualne." (www.filc.art.pl)
Warsztaty odbędą się 12.02.2010, od godziny 10.00 w sali lustrzanej świdnickiego teatru. Koszt udziału (wraz z materiałami) 10 zł.