Świdniczanie złożyli 2 875 wniosków. Przewidywana łączna wnioskowana kwota to 8 mln 625 tys. zł. Wysokość dopłat będzie jednak ostatecznie uzależniona od ich weryfikacji.
- Prace nadal trwają, a MOPS zbliża się do końca realizacji zadania. Pozostają jeszcze sprawy, w których wymagany jest wywiad środowiskowy, wprowadzony jedną z nowelizacji ustawy – mówi Wojciech Burdek, zastępca dyrektora MOPS w Świdnicy.
Przypomnijmy, że miasto wybrało operatora, który w jego imieniu zajmuje się preferencyjną sprzedażą węgla. Jest to konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe AMA Sp. z o.o. z oddziałem Skład Opału MARGO w Świdnicy przy ul. Strzelińskiej 4A oraz P.H.U. „HUZAR” Piotr Huzar, ul. Nadbrzeżna 10, 58-125 Pszenno.
Aby skorzystać z zakupu węgla po preferencyjnej cenie należy przedstawić zaświadczenie, potwierdzające wypłacenie na rzecz gospodarstwa domowego dodatku węglowego albo pozytywnego rozpatrzenia wniosku o wypłatę na rzecz tego gospodarstwa domowego dodatku węglowego. Wniosek o wydanie zaświadczenia należy złożyć w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy przy ul. Franciszkańskiej. Termin wydania zaświadczenia, zgodnie z ustawą, wynosi do 14 dni od dnia złożenia wniosku. Z zaświadczeniem będzie można się udać do punktu, który zajmuje się dystrybucją węgla, celem sfinalizowania zakupu.
MOPS wydał w 2022 roku 383 zaświadczenia, w tym roku złożono już ponad 50 wniosków.
Do tej pory węgiel zakupiło ponad 100 osób, w kolejce oczekuje jeszcze 180. Na rok 2023 zamówiono 150 ton węgla, będą dokonywane sukcesywnie kolejne zamówienia. 12 stycznia przyjedzie transport 25 ton, a około 17 stycznia kolejne 50 ton. Pozostałe 75 ton węgla spodziewane jest w transporcie na przełomie stycznia i lutego. Dodatkowo, 23 stycznia firma otrzyma jeszcze 25 ton węgla w sortymencie groszku, który stanowić będzie ostatnią partię zamówienia z roku 2022.