- Często mówi się, że programowanie to trzeci język. Projekt "Mistrzowie Kodowania" uczy programowania nie tylko dzieci, ale też nas dorosłych i nauczycieli. Niejednokrotnie nasi wychowankowie będą w przyszłości wykonywali zawody, które będą opierały się właśnie na programowaniu. Sprzyja to nie tylko rozwojowi intelektualnemu i kreatywności dzieci, ale także, w dalszej perspektywie może ułatwić znalezienie im dobrej pracy w różnych, niekoniecznie związanych z informatyką, sektorach - wyjaśnia Wiesława Elster, nauczycielka matematyki ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie.
Możliwości nowoczesnego programowania zgłębiają również dorośli. O tym, jak programować w języku Scratch mogli przekonać się rodzice uczniów. - Dzieci w wieku szkolnym wykazują duże zainteresowanie komputerami. Dlatego warto uczyć je, jak mądrze z nich korzystać - mówi Ewelina Hołota, mama uczennicy z żarowskiej podstawówki.
Zajęcia cieszą się także dużym zainteresowaniem wśród uczniów żarowskiej szkoły. - Uczymy się programować własne gry, pokazy multimedialne, historyjki i animacje w oparciu o język Scratch. To bardzo ciekawa forma zajęć - przyznaje Karolina Marczyńska, która bierze udział w I. edycji projektu.
Podobne zdolności w ubiegłym roku szkolnym zdobywali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren z Zastruża. Była to pierwsza placówka z terenu gminy Żarów, która wzięła udział w pilotażowej edycji tego projektu.
Projekt, w którym udział biorą uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie współorganizowany jest przez Samsung Electronics Polska, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie oraz Stowarzyszenie "Rodzice w Edukacji". Projektowi patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, Cyfryzacji i Administracji i Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.
(Magdalena Pawlik)