Dzisiaj to właśnie transport kołowy wiedzie prym w przewozie towarów, natomiast kolej żelazna, obok przewozów towarowych, znalazła dziś jeszcze jedno zastosowanie i odkryła nową rolę, tę związaną z turystyką kolejową.
Turystyka kolejowa narodziła się już w 1841 roku, kiedy to Thomas Cook, babtysta i stolarz w jednej osobie organizował przejazdy pociągami dla alkoholików na trasie pomiędzy Leicester a Lougborough w Wielkiej Brytanii aby w ten sposób odciągnąć uzależnionych od kieliszka i nałogu i pokazać im piękno rodzinnego kraju.
Współcześnie zarządcy wielu linii kolejowych, współpracując z wybranymi biurami podróży, organizują wycieczki dla większych grup turystów. W Szwajcarii, Niemczech, Austrii, a nawet na Węgrzech kolej staje się produktem turystycznym.
Sama podróż komfortowym pociągiem z przestronnymi oknami, wyposażonym niekiedy w wagon restauracyjny z narodową kuchnią, jest jedną z największych atrakcji. Najbardziej znane są szwajcarskie pociągi turystyczne, których trasy uznano za najpiękniejsze w Europie. Niektóre biura podróży organizują również kilkudniowe wycieczki kolejowe, w taki sposób, aby turyści mogli odwiedzić kilka krajów.
Wyjątkowy jak Dolny Śląsk
Choć wiele dawnych tras kolejowych niestety wciąż jeszcze jest zamkniętych dla podróżnych to w ostatnich latach daje się zauważyć wzmożone zainteresowanie koleją i turystyką kolejową. Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej regularnie, co najmniej raz w miesiącu, a w sezonie turystycznym co tydzień organizuje przejazdy zabytkowymi historycznymi pociągami po historycznych trasach Dolnego Śląska.
Miejsc godnych zobaczenia jest w naszym regionie bardzo dużo, a w dodatku do większości z nich można przecież było kiedyś dostać się koleją. To właśnie Dolny Śląsk posiada niezwykle różnorodne i malownicze trasy kolejowe, a przy tym znakomicie rozwiniętą infrastrukturę kolejową. Niektóre z nich- tak jak linia 286 (Kłodzko - Wałbrzych), 285 (Wrocław- Jedlina Zdrój) 283 (Jelenia Góra - Lwówek Śląski) uważane za prawdziwe cuda sztuki inżynierskiej. Linie te biegną przez tereny szczególnie atrakcyjne krajobrazowo i często same w sobie stanowią atrakcję turystyczną. Wiele linii jest bogatych w historię i wartości architektoniczne oraz przebiega przez liczne mosty, wiadukty i tunele, które same w sobie mogą okazać się dodatkowym atutem podróży.
Ochrona tego dziedzictwa jest nie tylko naszym obowiązkiem, ale też przywilejem.
Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej – jedyna na terenie Śląska placówka muzealna podejmująca planową ochronę dziedzictwa kolejowego w latach 2014-2016 wyremontowała zabytkowy skład i rozpoczęła od 3 lat organizację Muzealnych Pociągów Specjalnych po najpiękniejszych trasach Dolnego Śląska.
Pociągi prowadzone są przez zabytkową polską lokomotywę parową TKt48-18 z 1951 r. Podróżni mają okazję odbyć podróż w historycznych wagonach z lat 1928-1930, wyprodukowanych w renomowanej wrocławskiej wytwórni Linke Hofmann Werke.
Autor tekstu Michał Wychodil
A już podczas Majówki t.j. od 28 kwietnia do 6 maja tradycyjnie - już od 2014 roku Muzeum Kolejnictwa na Śląsku organizuje Diesel Fest – Festiwal Lokomotyw Spalinowych. Celem wydarzenia jest przybliżenie odwiedzającym w tych dniach Muzeum, lokomotyw spalinowych, pokazanie ich wpływu i znaczenia dla historii i rozwoju kolejnictwa.
Szczegóły na stronie: http://muzeumtechniki.pl/diesel-fest/