Działalność zespołu sięga 1994 roku, kiedy to z inicjatywy Teresy Kmery powstał zespół dziecięcy w Bystrzycy Górnej. Pani Teresa pozyskała ludzi zakochanych w folklorze, którzy chcieli robić coś dla innych oraz społecznie poświęcać swój czas na próby. Były to przede wszystkim Lidia Sajdak oraz Sylwia Danisiewicz. Z upływem czasu grupa dziecięca „Bystrzycka Mozaika” rozrosła się do dużego zespołu i tak powstał młodzieżowy zespół pieśni i tańca.
Grupa przyjmuje wtedy nazwę „Bystrzyca”. W 1997 r. patronat nad zespołem obejmuje gmina Świdnica, a dziecięca grupa zmianie nazwę na „Mała Bystrzyca”. Do zespołu dołączają Czesław Kmera, Kazimierz Kurzyło oraz Stanisław Gadula, który staje się kierownikiem kapeli. W 2004 roku jego rolę przejmuje Witold Janulewicz, a od 2007 roku – Zdzisław Christ. Obie grupy prezentują folklor i muzykę Dolnego Śląska, Górnego Śląska, Rzeszowa, Warszawy, Lublina i Krakowiaków Wschodnich i Zachodnich.
W swoich programach starają się wiernie i zgodnie z tradycją przekazywać obrzędy, zwyczaje oraz bogactwo strojów i rekwizytów. Swoje umiejętności zespół prezentuje w opracowanych programach, m.in.: Z wizytą u Kurzawy, Wesele Lubelskie, Na Rzeszowską nutę, Hej na tym Górnym Śląsku, Zaborów Sławna wieś, Czarodziejska noc. Zespół posiada również w swoim repertuarze przedstawienia ukazujące zwyczaje kolędnicze: Idą Kolędnicy, Dziady Noworoczne, Po kolędzie idą draby.
W trakcie widowisk zespół prezentuje liczne przyśpiewki i pieśni ocalając je od zapomnienia. Owe „zapomniane” i na nowo opracowane wartości polskiej kultury trafiają nie tylko pod rodzime strzechy, ale i zagraniczne.
Osiągnięcia zespołu to: III miejsce na XVIII Krajowym Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Grodzisku Mazowieckim, Grand Prix XXI Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Częstochowie, I miejsce na Dolnośląskim Przeglądzie Zespołów Artystycznych w Świdnicy ( 2005 r.), są też corocznym laureatem Przeglądów Kolędniczych Świdnickiego Ośrodka Kultury.