Zgromadzenie ogólne sędziów okręgu składa się z sędziów sądu okręgowego oraz delegatów sędziów sądów rejonowych działających na obszarze podległym sądowi okręgowemu.
- Są to wszyscy sędziowie Sądu Okręgowego w Świdnicy oraz połowa tej liczby sędziów sądów rejonowych – mówi sędzia Waldemar Kuś, prezes.
Zgromadzenie ogólne sędziów okręgu przedstawia Krajowej Radzie Sądownictwa, po uzyskaniu opinii kolegium sądu, kandydatów na stanowiska sędziów. Aktualnie wolne są dwa stanowiska sędziowskie – w Sądzie Rejonowym w Świdnicy oraz w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu.
Procedura wyłonienia nowego sędziego jest skomplikowana. Najpierw chętni (najczęściej asystenci sędziów) składają karty zgłoszeniowe. Te są opiniowane przez kolegium, a następnie sylwetki kandydatów opiniowane są przez zgromadzenie ogólne.
Na stanowisko sędziego sądu rejonowego może być powołany ten, kto posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich, posiada nieskazitelny charakter, ukończył wyższe studia prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskał tytuł zawodowy magistra lub zagraniczne studia prawnicze uznane przez nasz kraj, jest zdolny (ze względu na stan zdrowia) do pełnienia obowiązków sędziego, ukończył 29 lat, złożył egzamin sędziowski lub prokuratorski oraz ukończył aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury lub pracował w charakterze asesora prokuratorskiego - co najmniej przez trzy lata przed wystąpieniem o powołanie na stanowisko sędziego.