Przypomnijmy, że w ramach projektu możliwe będzie dofinansowanie modernizacji systemów grzewczych (np. wymiana kotła, instalacji grzewczej) lub montaż nowego systemu dla energii odnawialnych (np. panele solarne, pompy ciepła) w budynkach jednorodzinnych oraz w lokalach mieszkalnych własnościowych w budynkach wielorodzinnych. W projekcie udział biorą m.in. gmina wiejska Świdnica, Marcinowice czy Kamienna Góra.
- Projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Świdnicy. To pokazuje, że nie jest im obojętna jakość powietrza, jakim na co dzień oddychamy. Podobnie jest również w innych miejscowościach, dlatego w ślad za nami idą kolejne gminy, które widzą zapotrzebowanie dla tego projektu również u siebie. Spoczywa na naszych barkach, jako lidera projektu, bardzo duża odpowiedzialność. Jestem przekonana, że poradzimy sobie z tym zadaniem – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.
Termin składania deklaracji przez mieszkańców został wydłużony do końca stycznia tego roku. Do tej pory w samej Świdnicy złożono ich około 320. Podobne zainteresowanie jest w innych miejscowościach Aglomeracji Wałbrzyskiej. Nic dziwnego, ponieważ kwota dofinansowania na jaką mogą liczyć osoby zainteresowane projektem to blisko 70% wydatków podlegających refundacji, w maksymalnej wysokości 25 tys. zł dla budynku jednorodzinnego i 10 tys. zł dla mieszkania w budynku wielorodzinnym (wartości mogą ulec zmianie).
- Wysokość dotacji i jej maksymalna kwota zależeć będzie od ilości złożonych wniosków przez mieszkańców całej Aglomeracji Wałbrzyskiej. Termin realizacji zadania przewidywany jest do końca 2020 roku – dodaje Maciej Gleba, dyrektor Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej w Świdnicy.
Ten wart kilkanaście milionów złotych projekt, to jeden z ostatnich, jakie Aglomeracja Wałbrzyska będzie realizować w unijnej perspektywie 2014 -2020. Gminy, będące członkami Aglomeracji Wałbrzyskiej już przygotowują wstępne założenia pod kolejny okres finansowania, który rozpocznie się w 2021 roku.