W spotkaniu uczestniczyli pani dyrektor, nauczyciele biologii i fizyki, pani pedagog, pani pielęgniarka środowiskowa Caritas, uczniowie klas I-III oraz przedstawiciele Samorządu Szkolnego. Podczas spotkania poruszano problemy związane z marnotrawieniem żywności. Szukano sposobów unikania strat jedzenia. Ważnym spostrzeżeniem było zwrócenie uwagi na odpowiedzialne zakupy poprzez sprawdzanie: przydatności do spożycia, składników, wartości odżywczych kupowanych produktów.
Wspólnie wymyślano sposoby na zagospodarowanie jedzenia, nie marnowanie, wykorzystanie. Ciekawym pomysłem jest przygotowanie Ekologicznej Książki Kucharskiej, w której zamieszczać będziemy przepisy kulinarne wykorzystujące końcówki jedzenia.
Podczas debaty zwrócono uwagę na szkodliwy wpływ słodyczy na nasz organizm. Składniki napojów słodzonych, gazowanych, konserwanty zawarte w chrupkach choć smakują, to niestety do zdrowych nie należą. W tym aspekcie zaproponowano, aby w szkolnym sklepiku wprowadzić małe zmiany. Wszyscy dyskutujący byli zdania, że w szkolnym sklepiku powinny znaleźć się owoce i warzywa (marchewka, jabłka, banany) oraz przekąski w formie jogurtów i serków, a w miarę możliwości gotowe kanapki zamiast słodkich bułek.
Na zakończenie spotkania oglądaliśmy film edukacyjny „Jedz smacznie i zdrowo – nie marnuj żywności”.
(Gimnazjum nr 3)