Konsultacje społeczne to sposób uzyskiwania opinii, stanowisk, propozycji od instytucji i osób, których w pewien sposób dotkną, bezpośrednio lub pośrednio skutki proponowanych przez administrację działań. W odróżnieniu od referendum wyniki konsultacji nie są wiążące dla organów władzy publicznej. Konsultacje przeprowadza się obligatoryjnie w wypadkach przewidzianych ustawą oraz fakultatywnie w innych sprawach ważnych dla gminy czy też poszczególnych sołectw. Zasady i tryb przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami określa uchwała rady gminy.
W ostatnim czasie istotną kwestią dla mieszkańców dwóch gminnych sołectw Gniewkowa i Dzierzkowa, była perspektywa uruchomienia kopalni piasku i żwiru. Jak wiadomo w naszych okolicach planowana jest budowa drogi ekspresowej S3, na odcinku Legnica-Jawor i Jawor-Bolków. Jest to z pewnością ogromna szansa dla rozwoju naszego regionu i zapewnienia miejsc pracy najpierw przy budowie, a w dalszej perspektywie w atrakcyjnych dla inwestorów terenach. W związku z planowaną inwestycją, na terenie naszej gminy prowadzone były prace sprawdzające poziom zasobów piasku i żwiru w pobliżu przyszłej drogi, co znacznie ułatwiłoby dostarczanie materiału na budowę. Zasoby zostały zlokalizowane na działkach nr 195 i 196 w obrębie Gniewków w ilości ponad 4 mln ton. Odległość od planowanej budowy drogi to zaledwie 800 metrów w kierunku Bolkowic (wskazana przez inwestora droga przez las). Istotne znaczenie ma również fakt dochodów do budżetu gminy – głównie z opłaty eksploatacyjnej oraz podatków lokalnych i dochodowych (CIT i PIT) w perspektywie najbliższych 5 lat w kwocie ok. 1,5 miliona złotych, a także realizacja inwestycji w postaci budowy chodnika w Gniewkowie i Dzierzkowie.
Konsultacje społeczne odbyły się 16 listopada br. w Gniewkowie i dzień później tj. 17 listopada br. w Dzierzkowie.
Konsultacje zostały przeprowadzone w dwóch miejscowościach, ponieważ odległość od pierwszych zabudowań jest zbliżona i wynosi około 500 m. W spotkaniach uczestniczyli: wójt Jerzy Ulbin, zastępca wójta Edward Krumplewski, przewodnicząca rady Aleksandra Luks, a także radni i sołtysi obu sołectw. Podczas konsultacji przedstawione zostały zalety i wady uruchomienia żwirowni. Odbyła się również dyskusja, w której mogli uczestniczyć wszyscy mieszkańcy. Po przedstawieniu argumentów przez strony, nastąpiło głosowanie jawne, w którym społeczność lokalna wyraziła swoje zdanie. W wyniku zsumowania głosów w obu sołectwach 103 osoby opowiedziały się przeciwko uruchomieniu inwestycji, 36 osób było za, natomiast 4 osoby wstrzymały się od głosu. Wójt Jerzy Ulbin zapewnił, że zgodnie z wolą większości mieszkańców, inwestycja nie będzie realizowana.