Wydział Promocji, dzięki uprzejmości Dyrektora Miejskiego Ośrodka Zdrowia Adriana Szewczyka przeprowadził wywiad z doktorem Karolem Zalewskim, specjalistą medycyny rodzinnej z Miejskiego Ośrodka Zdrowia, który przekazał kilka cennych uwag i zaleceń. Jak podkreślił dr, upał najbardziej doskwiera seniorom, to oni najczęściej skarżą się na dolegliwości i narażeni są na choroby. Niestety większość z nich popełnia duży błąd, pijąc za małe ilości wody, która podczas utrzymujących się wysokich temperatur jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dr zaleca, aby osoby starsze wypijały dziennie 2,5-3 litra wody, a nawet więcej. Niestety, jak twierdzi dr, do przychodni trafiają pacjenci, po których na pierwszy rzut oka widać, że wypijają jak sami twierdzą duże mniejsze ilości wody, co skutkuje znacznym pogorszeniem stanu zdrowia, odwodnieniem.
Starsze osoby tłumaczą to tym, że nie czują pragnienia i dlatego piją mało wody. W momencie, kiedy dr pyta pacjenta co dzisiaj pił, często mówią, kawa, jadłem zupę, to zdecydowanie nie wystarcza.
Skutkuje to odwodnieniem, migotaniami przedsionków, bólami głowy, spadkiem ciśnienia, udarami. DR przekazał rady dla opiekunów osób starszych, aby ich podopieczni zaznaczali na butelce ilość wypitej wody.
Pamiętajmy też, aby osoby starsze jadły owoce, warzywa, bogate w wodę.
Oczywiście picie wody zalecane jest wszystkim, przykładowo 18-latek powinien wypijać około 2, 5 litra wody, ale w przypadku, gdy gra w piłkę nożną lub. np. jeździ na rowerze, to jest to z mało, zaleca się wypicie, aż 4 litrów wody.
Dr zapytany czy sam pije dużo wody, zapewnił, że bardzo tego pilnuje, o czym może świadczyć stojąca na jego biurku butelka z wodą. Z ciekawostek zdradzimy, że dr ma wiele pasji sportowych, gra w piłkę nożną, a w sierpniu zamierza wystartować w dużej imprezie rowerowej, zaplanował przejechanie 300 km.