→ Jakie środki ostrożności, w związku z epidemią koronawirusa są zachowane w Domu Pomocy Społecznej w Żarowie?
Obserwując i z wielkim zaniepokojeniem przyglądając się sytuacji na świecie – nie tylko w Chinach, ale i bliżej - we Włoszech, Hiszpanii, już pod koniec lutego w Domu Pomocy Społecznej w Żarowie wprowadzone zostały pewne zalecenia mające charakter profilaktyczny przed zakażeniem Covid 19. Z biegiem czasu te zalecenia przybrały postać bardziej oficjalną, opracowano procedury z którymi każdy mieszkaniec, jak i każdy pracownik placówki został zapoznany. W miejscach ogólnodostępnych zostały udostępnione zalecenia, które przypominają Nam wszystkim codziennie o zasadach, których powinniśmy przestrzegać w tym trudnym czasie. W miejscach ogólnodostępnych na każdym piętrze obiektu, jak i na placu zewnętrznym znajdują się dozowniki z płynem dezynfekującym. Osoby sprawne fizycznie z czynnościami związanymi z higieną rąk radzą sobie same, natomiast osoby niepełnosprawne fizycznie wymagają w tej czynności pomocy personelu, który w sposób wzmożony dba o pomoc w wykonaniu tych czynności. Jesteśmy zaopatrzeni w środki ochrony indywidualnej – rękawice, maseczki, przyłbice, fartuchy. Dzięki działaniom prewencyjnym zaopatrzyliśmy się w zwiększoną ilość tych środków. W środki zaopatrzeni zostali również pensjonariusze placówki. Wśród społeczności lokalnej znalazły się osoby, które charytatywnie wsparły Naszą placówkę w materiałowe maseczki w ilości 100 sztuk, jak i 10 przyłbic ochronnych. Taka pomoc jest dla placówki niesamowitym wsparciem, którą uzyskaliśmy od ludzi działających na terenie powiatu świdnickiego , którzy działają na portalu społecznościowym Facebook pod nazwą Grupa: przyłbice dla szpitali Świdnica, jak i grupy harcerzy Mrówkojady, którą dowodzi drużynowy Pan Andrzej Góralski. Jest to pomoc nieoceniona, płynąca prosto z serca, za co serdecznie dziękujemy.
→ Czy DPS w Żarowie, w związku z epidemią, jest zamknięty dla odwiedzających?
Pensjonariusze placówki nie opuszczają obiektu od końca lutego 2020r. Od tego czasu wstrzymane są również odwiedziny w Naszej placówce. Myślę, że rozwój epidemii na świecie i w Naszym kraju uświadomił mieszkańcom, że sytuacja jest naprawdę poważna. Jako osoba zarządzająca obiektem wraz z pozostałym personelem placówki mam pełną świadomość, że pracujemy z osobami, ze względu na wiek, najbardziej narażonymi na zakażenie Covid 19, dlatego też tak ważna jest ,,Nasza” izolacja społeczna poza pracą. Wiadomo, zdarzają się sytuacje w których mieszkaniec opuszcza placówkę – np. wyjazd do szpitala, pilne badania itp. Na takie sytuacje nie mamy wpływu, tym bardziej, że odbywają się one w sytuacjach ,,zagrożenia życia”, a ich słuszność jest niepodważalna.
→ Jak w tej sytuacji wygląda opieka nad pensjonariuszami?
Opieka nad pensjonariuszami w okresie epidemii nie uległa zmianie. Ze względów bezpieczeństwa, od pracy w Naszej placówce ,,odsunęliśmy” osoby, które jednocześnie świadczyłyby pracę w innych miejscach. Takich osób było niewiele. Pracujemy praktycznie w pełnym składzie – standard świadczonych przez nas usług nie uległ zmianie.
→ Czy któryś z pensjonariuszy z DPS Żarów zachorował na koronawirusa?
Na obecną chwilę nie mieliśmy zachorowania na Covid 19. Jeden z naszych mieszkańców został skierowany przez lekarza na wykonanie testu w kierunku Covid 19 w związku z nagłą, niepokojąco podwyższoną temperaturą. Ponadto mieszkaniec był w podwyższonej grupie ryzyka, gdyż kilka dni wcześniej wrócił do placówki po kilkudniowej hospitalizacji w szpitalu. Na szczęście wynik okazał się ujemny. Powoli, uczymy się żyć w ,,nowej rzeczywistości” , oswajamy się z nią na bieżąco. Nie jest to zadanie łatwe, przepełnione obawą, lękiem. Chronimy naszych pensjonariuszy na tyle, na ile jest to możliwe. Myślę, że bardzo ważne w tej kwestii jest to, aby mieć poczucie, ze zrobiliśmy wszystko, co było możliwe, aby zabezpieczyć naszych mieszkańców przed potencjalnym zakażeniem Covid19.
→ W związku z pandemią samorząd województwa ma uruchomić środki finansowe dla DPS-ów. Czy pieniądze trafiły już do DPS Żarów?
Rzeczywiście, prawdą jest, że Rząd RP ma w planach wspomóc Domy Pomocy Społecznej w profilaktyce Covid 19. Takie informacje udostępniono do wiadomości publicznej na stronie UMDS. Na chwilę obecną są to plany – o szczegółach, wytycznych, zasadach i dokładniejszych możliwościach będziemy dowiadywać się w przyszłości w Departamencie Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego. Czas pokaże… Cieszymy się, że takie miejsca jak Domy Pomocy Społecznej zostały uwzględnione w programie wsparcia. Cieszy nas również fakt, że po raz pierwszy spotykamy się z sytuacją, gdzie DPS państwowe i DPS niepubliczne traktowane są na równi. W walce z koronawirusem wszyscy jesteśmy równi, a profilaktyka osób w wieku podeszłym niezależnie od sposobu prowadzenia placówki powinna być zapewniona na jak najwyższym poziomie – niezależnie od tego, czy placówka prowadzona jest przez spółkę, osobę prywatną czy na zlecenie miasta, powiatu lub gminy. Do tej równości nie jesteśmy przyzwyczajeni, dlatego też tym bardziej cieszy Nas perspektywa, która swym planem wsparcia planuje objąć 64 Domy Pomocy Społecznej na terenie Dolnego Śląska, w tym pięć domów niepublicznych.
Rozmawiała Magdalena Pawlik