Wrocław: „Efektywna współpraca administracji i biznesu”
Aktualizacja: 17:19
Autor: red.
W pierwszej części spotkania odbyła się moderowana dyskusja z udziałem zaproszonych urzędników na temat zasad i możliwości współpracy z przedsiębiorcami z sektora MŚP. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy, ZUS-u, Urzędu Skarbowego, Izby Celnej, Sanepidu, czy Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, oraz innych jednostek administracji. Uczestnicy poznali praktyczne podpowiedzi, w jaki sposób wzmocnić relacje między biznesem a administracją publiczną. Podczas spotkania zaprezentowano rekomendacje siedmiu obszarów działań, które według PKPP Lewiatan warunkują efektywność współpracy sektora publicznego i biznesu (m.in. „Buduj przyjazny urząd”, „Poznaj i doceń partnera”, „Buduj dialog”, „Dawaj dobry przykład i wspieraj”). Dużo uwagi poświęcono procesowi konsultacji społecznych, które są podstawowym i cennym narzędziem zbierania informacji od różnych lokalnych środowisk. W trakcie dyskusji ze strony przedstawicieli administracji przeważały raczej opinie pozytywne na temat poprawy współpracy z lokalnymi pracodawcami.
Przypomnijmy, że Sudecki Związek Pracodawców systematycznie współpracuje z przedstawicielami administracji samorządowej z subregionu wałbrzyskiego. – Najlepiej oceniamy współpracę z Powiatowym Urzędem Pracy w Wałbrzychu – mówi Artur Mazurkiewicz, Prezes Zarządu Sudeckiego Związku Pracodawców. - Ten urząd jest otwarty na propozycje i postulaty środowiska pracodawców oraz tworzy płaszczyznę wspólnych działań na rzecz promocji rynku pracy – dodaje Prezes związku.
Artur Mazurkiewicz podkreśla, że nawiązując współpracę z administracją trzeba myśleć perspektywiczne. – Dobrą strategią jest poważne traktowanie partnera, wyróżnianie podmiotów lub osób najbardziej zaangażowanych, udzielanie sobie informacji zwrotnej, a także weryfikowanie odpowiedzialności i profesjonalizmu. Idąc taką drogą, można planować następne działania oparte na coraz bliższych relacjach oraz zakrojone na znacznie szerszą skalę – tłumaczy Mazurkiewicz.
Spotkanie we Wrocławiu zostało zorganizowane w ramach projektu „Poprawa wizerunku przedsiębiorców”, realizowanego przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan ze środków Unii Europejskiej. Pierwszym jego etapem było zorganizowanie 80 spotkań konsultacyjnych (po 5 w każdym województwie), w których wzięło udział ponad 800 przedsiębiorców z całego kraju. Rozmowy te pozwoliły ustalić listę barier zgłaszanych przez środowiska biznesu we współpracy z administracją oraz zebrać dobre przykłady takiej kooperacji. Drugim etapem projektu było przeprowadzenie badania jakościowego w urzędach, które posiadają dobre relacje z przedsiębiorcami i z sukcesem prowadzą wspólne działania na różnych płaszczyznach. Trzecim elementem było znalezienie przykładów dobrych praktyk w środowisku międzynarodowym.
(Sudecki Związek Pracodawców)