W festiwalu wzięło udział 10 zespołów ze świebodzickich szkół podstawowych i gimnazjów, które konkurowały ze sobą w trzech grupach wiekowych. W konkursie wystąpiły również dwie świebodzickie drużyny harcerskie i gromada zuchowa. Sala MDK była wypełniona do ostatniego miejsca, zarówno gośćmi festiwalu jak i rodzicami występujących dzieci. Z zaproszeń skorzystali Burmistrz Miasta, Bogdan Kożuchowicz, który objął festiwal honorowym patronatem i Przewodnicząca Rady Miasta pani Elżbieta Chorodecka.
Podczas festiwalu prowadzący harcmistrz Piotr Pamuła przypominał ważne wydarzenia z życia Marszałka Józefa Piłsudskiego, cytował jego życiowe mądrości, a także mówił o genezie wykonywanych przez zespoły piosenek i ich twórcach.
Postacią szczególnie wspominaną był autor pieśni "Rozkwitały Pąki Białych Róż" Mieczysław Kozar-Słobódzki - legionista, który po II wojnie światowej od 1945 roku mieszkał w Świdnicy i był pierwszym dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego.
Jury w składzie: Jan Górski, hm. Teresa Słupianek, hm. Zuzanna Nawrot, Grażyna Pantal - przewodnicząca, Małgorzata Chlastawa i Lidia Bakalarczyk, po długiej debacie wyłoniło zwycięzców. GRAND PRIX Festiwalu Piosenki Patriotycznej "Wyśpiewać Ojczyznę" przyznano zespołowi ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Świebodzicach, jego opiekunem jest pan Bogusław Gil. Nagrodą był puchar i aparat fotograficzny. Zespół ten zdobył zarówno Grand Prix jak i I miejsce w swojej kategorii wiekowej, czyli szkół podstawowych klas 4-6.
W kategorii szkół podstawowych klas 0-3 - I miejsce zajął duet reprezentujący MDK Świebodzice (opiekun Michał Sokołowski). W kategorii gimnazjów jury postanowiło nie przyznawać I i II miejsca, a III miejsce zdobyła 2 ŚDSH "Agrikola" (drużynowa Katarzyna Ostynowicz). Przez cały czas trwania festiwalu prezentowane były zdjęcia z życia Marszałka Józefa Piłsudskiego, a pokaz ten przygotował druh Radosław Pamuła.
Po festiwalu organizatorzy udali się na Cmentarz Parafialny przy Al. Brzozowej w Świdnicy na grób Mieczysława Kozara-Słobódzkiego i złożyli na mogile 100 białych i czerwonych goździków, które były darem Firmy Grajewscy ze Świebodzic.