Forum jest jednym z działań „Programu rozwojowego szkoły” realizowanego w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II” koordynowanego przez Dolnośląskie Centrum Informacji Zawodowej i Doskonalenia Nauczycieli w Wałbrzychu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach europejskiego funduszu społecznego, wspierającego uczniów młodzieżowych szkół zawodowych: Techników i Zasadniczych Szkół Zawodowych.
W Forum, oprócz młodzieży z Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy uczestniczyli uczniowie ze szkół w Wałbrzychu, Strzegomiu, Dzierżoniowie, Bielawie i Ząbkowicach Śląskich. Celem spotkania było:
- podniesienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego,
- poszerzenie wiedzy uczniów o lokalnym rynku pracy,
- zwiększenie motywacji uczniów do aktywnego poszukiwania pracy,
- podniesienie umiejętności uczniów w zakresie efektywnego planowania kariery
i zarządzania nią,
a także poznanie lokalnego rynku pracy – specyfiki działalności firm działających w branży mechanicznej:
- technologii i procesów produkcyjnych,
- systemu rekrutacji do firm,
- kultury pracy.
Bardzo ważnym aspektem było nawiązanie współpracy szkoły i pracodawców w celu organizacji dla młodzieży staży i praktyk zawodowych. Chcieliśmy również pokazać, jakie są potrzeby, możliwości
i kierunki rozwoju branży mechanicznej w naszym regionie.
Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy pracodawców z branży mechanicznej, posiadających swoje firmy na terenie Świdnicy i okolic:
- Przedsiębiorstwa Wielobranżowe „GALESS” Sp. z o.o.
- P.U.H.P. ŚFUP-SERVIS Sp. z o.o.
- PPHU „STELMACH” Sp. z o.o.
- „AMS” Sp. z o.o.
- „PRASMET” Sp. z o.o.
- „BMJ-FORM” Sp. z o.o.
oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, którego koło działa również przy Zespole Szkół Mechanicznych. Wychodzimy bowiem z założenia, że najlepszym sposobem nauki i kształtowania umiejętności młodych ludzi jest bezpośredni kontakt z praktyką, z tym, co na co dzień oferują pracodawcy.
Zaproszeni goście zaprezentowali swoje firmy, zakres ich działalności, a także nowoczesne technologie i programy zarządzające procesami w ich przedsiębiorstwach. Wskazali na szybki rozwój branży mechanicznej w naszym rejonie oraz duże zapotrzebowanie na takich specjalistów, jak: programiści obrabiarek sterowanych numerycznie, operatorzy obrabiarek CNC, mechanicy – monterzy maszyn i urządzeń. Podczas dyskusji panelowej odpowiedzieli na pytania związane z systemem rekrutacji do reprezentowanych przez siebie firm i wymaganymi kwalifikacjami. Wyrazili również chęć współpracy z możliwością realizowania w ich przedsiębiorstwach praktyk zawodowych przez uczniów.
W ramach Forum odbyły się również ciekawe prezentacje nowoczesnego oprogramowania wykorzystywanego w procesie dydaktycznym i produkcyjnym. Przedstawiciel firmy MTS Polska zaprezentował system MTS CNC CAD/CAM do nauki programowania obrabiarek sterowanych numerycznie. Panowie: Edward Dzikowski z Zespołu Szkół Mechanicznych i Andrzej Godyń
z Centrum Kształcenia Zawodowego przedstawili prezentację programów „CAD 3D w procesie konstrukcji” i „Obróbki plików bryłowych – EdgeCam”.
Wśród innych działań realizowanych w ramach projektu przez Zespół Szkół Mechanicznych znajdują się:
- zajęcia dydaktyczne rozwijające kompetencje kluczowe,
- zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze,
- doradztwo zawodowe,
- opieka psychologiczno-pedagogiczna,
- wycieczki zawodoznawcze,
- projekty zawodoznawcze,
- targi pracy,
- kursy kwalifikacyjne.
Działania te ukierunkowane są na: zmniejszanie i wyrównywanie dysproporcji w osiągnięciach uczniów w trakcie procesu dydaktycznego, rozwój zainteresowań młodzieży oraz na podnoszenie jakości procesu kształcenia