Najpierw w Katedrze Świdnickiej uroczyście poświęcono sztandar szkoły podczas mszy sprawowanej przez ks. Marka Korgula. Następnie zgromadzeni przeszli na Rynek, gdzie mogli wysłuchać wspaniałego koncertu w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z Wrocławia. Mimo niesprzyjającej pogody mieszkańcy naszego miasta z przyjemnością zatrzymywali się słuchając wiązanki znanych melodii.
Część oficjalna imprezy zaczęła się w Teatrze o godzinie 11.00. Przybyłych gości powitała dyrektor szkoły Jolanta Giergiczna-Siwkin, następnie odczytano uchwałę Rady Miasta o nadaniu szkole imienia. Goście i sponsorzy wbili w drzewce sztandaru pamiątkowe gwoździe i złożyli szkole życzenia rozwoju i sukcesów pedagogicznych.
Potem rozpoczęła się część artystyczna. W formie rozśpiewanego musicalu uczniowie przedstawili w niej pasje i marzenia swojego patrona – Mariusza Zaruskiego. Najpierw przybyli ułani pod okienko, by po żywiołowym tańcu wyruszyć na obronę Wilna pod dowództwem rotmistrza Zaruskiego. Chór odśpiewał piękną pieśń o rozkwitających pąkach białych róż i kwiatami pożegnał żołnierzy. Duet nauczycieli – Małgorzata Chlastawa i Piotr Godula wykonał liryczną śpiewkę o żalu i rozstaniu.
Po odzyskaniu niepodległości Mariusz Zaruski prowadził ludzi na morze. Pływał z harcerzami pod żaglami „Zawiszy Czarnego”, co pokazali uczniowie w strojach marynarzy, z linami i makietami żaglowców. Ich taniec i odśpiewane szanty, a szczególnie ta, w której apelowali: „ludzie, nie sprzedawajcie swych marzeń” wywołały entuzjazm publiczności.
Potem, w rytm znanej piosenki turystycznej „Jak dobrze nam zdobywać góry”, na scenie pojawiła się grupa młodzieży z plecakami i mapą. Dziewczyny wspaniale zaprezentowały dynamiczny układ taneczny i zebrały zasłużone oklaski. W kolejnej scenie widzieliśmy pantomimę, w której chłopcy ubrani w stroje ratowników TOPR używając autentycznego sprzętu dali pokaz ratowania poszkodowanej w górach. Nawiązali tym samym do ślubowania ułożonego przez założyciela TOPR, Mariusza Zaruskiego.
W finale zobaczyliśmy wszystkich uczestników – grupę ponad 40osób - śpiewających zgodnym chórem „Wystarczy, że w siebie uwierzysz, a przyjdą twoje wielkie dni!” z piosenki „Zwycięstwo”. Scenariusz imprezy, kostiumy, ruch sceniczny opracowały panie: Jolanta Antos, Monika Godula, Renata Jończyk i Wanda Śliwowska, oprawę muzyczną i chór przygotowała Małgorzata Chlastawa, a scenografią zajęła się Jolanta Orleańska w współpracy z Beatą Samoraj.