Obecnie 9 spośród 33 sołectw w gminie Świdnica posiada sieć kanalizacyjną, o łącznej długości ok. 70 km. Na terenie trzech miejscowości funkcjonują oczyszczalnie ścieków. Do końca 2014 r. mieszkańcy kolejnych dwóch miejscowości (Jagodnik, Boleścin) zostaną wyposażeni w infrastrukturę kanalizacyjną. Z kolei na obszarach, gdzie występuje duże rozproszenie zabudowy mieszkaniowej, a budowa tradycyjnej, zbiorczej kanalizacji jest technicznie i ekonomicznie nieuzasadniona, realizowana jest, w ramach dofinansowania z budżetu Gminy Świdnica, budowa przydomowych oczyszczalni ścieków oraz szczelnych zbiorników bezodpływowych (szamba). Na ten cel władze gminy mogą udzielić mieszkańcom dotacji w wysokości do 90 % kosztów realizacji inwestycji, max. do 12 000 zł.
- Jest to jedna z najwyższych w regionie dotacji, zarówno pod kątem procentowym, jak i wartościowym, która pochodzi bezpośrednio z budżetu gminy. Taki sposób radzenia sobie ze ściekami, jest przede wszystkim ekologiczny i w wielu przypadkach tańszy niż wybudowanie sieci kanalizacyjnej. Z pewnością w przyszłorocznym budżecie również zagwarantujemy środki na ten cel – mówi wójt Teresa Mazurek.
O dofinansowanie mogą ubiegać się wyłącznie osoby fizyczne, posiadające tytuł prawny do władania nieruchomością zabudowaną budynkiem mieszkalnym, lub budynek w stanie surowym zamkniętym. Od 2008 r. do 2013 r. w 4 sołectwach zrealizowano 32 przydomowe oczyszczalnie. W tym roku rozliczono już 20 kolejnych, a 39 jest w trakcie realizacji.
- Łącznie na ten cel wydamy blisko milion złotych, ale do końca tego roku wybudujemy ponad 90 przydomowych oczyszczalni ścieków – dodaje wójt gminy.
(UG Świdnica)