Uczestnicy spotkania otrzymali wskazówki, w jakim kierunku będą odbywały się prace, z jakich dziedzin będą potrzebne wskaźniki do tworzenia programu rewitalizacji i nad czym w najbliższych miesiącach będą pracować. Przygotowaniem dokumentu i zbieraniem danych będzie się zajmować Wydział Funduszy Zewnętrznych UM, który będzie składał następnie wniosek i aplikował o środki finansowe na opracowanie Gminnego Programu Rewitalizacji. Prace nad dokumentem będą trwały przynajmniej do końca maja 2016 r.
Spotkanie otworzył Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz. Udział wzięli przedstawiciele Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Urzędu Pracy, ZGK Świebodzice, Miejskiego Domu Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej oraz kierownicy wydziałów UM,
Skuteczność procesu rewitalizacji zależeć będzie od udziału społecznego. GPR opracowywany będzie przy udziale mieszkańców, środowisk społecznych, zawodowych i gospodarczych, między innymi poprzez szeroko zakrojone konsultacje społeczne.
Opracowany i przyjęty do realizacji GPR wytyczy obszary do rewitalizacji, tzw. obszary zdegradowane, na podstawie przeprowadzonych badań 5 dziedzin: społecznej, środowiskowej, przestrzenno-funkcjonalnej, technicznej i gospodarczej. A to będzie z kolei podstawą dla mieszkańców, firm, właścicieli nieruchomości, wspólnot mieszkaniowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych z danego obszaru zakwalifikowanego do rewitalizacji do ubiegania się o fundusze unijne na realizację działań społecznych i infrastrukturalnych.