Pierwszymi Honorowymi Obywatelami Gminy Świdnica zostali w 1998 r. ówczesny kanclerz Niemiec Helmut Kohl i Premier RP Tadeusz Mazowiecki. Tytuł ”Honorowy obywatel Gminy Świdnica'' nadaje się osobom które przez swoją działalność w szczególny sposób zasłużyły się dla Gminy Świdnica. Natomiast tytuł ,,Zasłużony dla Gminy Świdnica'' nadaje się jako zaszczytne wyróżnienie osobom zasłużonym dla Gminy Świdnica. Zgodnie z treścią uchwały z 11 kwietnia 2002 r. w/w tytuły określone mogą być przyznane zarówno za działalność długotrwałą, jak też za pojedynczy czyn o wyjątkowym znaczeniu dla gminy i jej mieszkańców.
Pani Maria Skiślewicz związana jest z amatorskim ruchem artystycznym w Gminie Świdnica od 1996 roku. Od 15 lat z zaangażowaniem prowadzi stworzone przez siebie amatorskie zespoły artystyczne, promując taniec narodowy, ludowy i estradowy. Praca jaką wykonuje przyczynia się do upowszechniania kultury oraz kultywowania polskich tradycji. Przez lata zaraża pasją do tańca i dobrej zabawy, łączy pokolenia tworząc widowiska artystyczne i wielopokoleniowe - gdzie obok wnuczki występuje również jej dziadek a obok mamy syn. Dzięki pracy Marii Skiślewicz możemy podziwiać i zachować od zapomnienia najpiękniejsze polskie zwyczaje, które w wielu regionach Polski kultywowane są do dziś. Umiejętnie współpracuje z innymi zespołami artystycznymi, potrafi zainteresować tańcem dzieci, młodzież i dorosłych czego dowodem są widowiska pokoleniowe. Dąży do systematycznego rozwoju kultury. Maria Skiślewicz swoją pracą przyczynia się do wychowania dzieci i młodzieży, łączy pokolenia, kultywuje polskie zwyczaje, rozsławia naszą Gminę w kraju i za jej granicami.
Pani Hanna Raszkiewicz pracuje na terenie Gminy Świdnica z zespołami śpiewaczymi od marca 1990 roku. Przez dwadzieścia jeden lat jest związana z amatorskim ruchem artystycznym. Zaczynała pracę w Słotwinie, następnie Pogorzale i Witoszowie. Wszystkie trzy zespoły „Złoty Kłos”, „Kalina” i „Jubilatki”, które występują również razem jako zespół śpiewaczy „Ale Babki” stworzone przez Hannę Raszkiewicz istnieją i koncertują nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Hanna Raszkiewicz pisze własne programy autorskie, teksty piosenek. Systematycznie pracuje z paniami z zespołów nad emisją głosu i ogólnym wyrazem artystycznym, dba o estetykę, tradycję, kulturę. Praca jaką wykonuje przyczynia się do upowszechniania kultury oraz kultywowania polskich tradycji. Jest ambasadorem kultury polskiej. Promuje naszą Gminę w kraju i za granicą.
Zespoły prowadzone przez Hannę Raszkiewicz biorą rok rocznie udział w różnych imprezach środowiskowych, gminnych, wojewódzkich oraz ogólnopolskich, przeglądach i festiwalach /np. Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim, Spotkania Artystyczne Seniorów w Międzyzdrojach, Częstochowa, Leszno, Świnoujście, Wołów, Szprotawa na ogólnopolskich festiwalach grup śpiewaczych „Ziemia i Pieśń”, Dolnośląskie Święto Folkloru „Pod Ślężą Śpiewanie” w Sobótce, Mietkowie, Głuszycy, wyjazd poza granice kraju np.: Francja, Niemcy, Czechy. Zespoły otrzymały szereg nagród i wyróżnień.
O nadanie tego tytułu wnioskowała Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek.
Podczas obrad XVI Sesji radni podjęli także uchwały w sprawie nadania tytułu „Zasłużony dla Gminy Świdnica” dla :
* Pani Władysława Łach (na wniosek Wójta Gminy Świdnica T. Mazurek)
* Pana Janusza Marudy (na wniosek Wójta Gminy Świdnica T. Mazurek)
* Pani Anieli Bizoń (na wniosek Rady Sołeckiej Sołectwa Lutomia Dolna)
* Pani Krystyny Fabiś (na wniosek Koła Gospodyń Wiejskich w Witoszowie Dolnym)
* Pani Krystyny Ornat (na wniosek Rady Sołeckiej Sołectwa Lutomia Dolna)
(Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica)