W ITD pracuje około 700 inspektorów. Zgodnie z zapowiedziami MSWiA, wszyscy oni zostaną włączeni do struktur policji. Policja też przejmie budżet, którym dotychczas dysponowała ITD.
- Chcemy doprowadzić do wzmocnienia bezpieczeństwa w miejscach publicznych, w tym także na drogach. Policja jest do tego lepiej przygotowana. Inspektorzy transportu drogowego , ponad 700 osób, przejdą do policji drogowej – mówi Zieliński.
W 2014 roku Najwyższa Izba Kontroli sporządziła raport i wskazywała w nim, że najlepszym rozwiązaniem byłoby włącznie ITD w struktury policji, a należy pamiętać, że roczny budżet ITD to 125 milionów złotych. NIK w swoim raporcie podnosił kilka bardzo ważnych kwestii, m.in. tę, że inspektorzy ITD mają ograniczone możliwości działania, o czym doskonale wiedzą kierowcy samochodów ciężarowych czy przewoźnicy prywatni świadczący usługi komunikacyjne. I te podmioty te ograniczone możliwości ITD wykorzystują na swoją korzyść.
Czy likwidacja ITD i włączenie inspektorów do struktur policji faktycznie zwiększy bezpieczeństwo na drogach? Czy kierowcy ciężarówek i prywatni przewoźnicy w większym stopniu będą przestrzegać przepisów i dbać o swoje pojazdy? Czas pokaże…