Podczas XXXVII nadzwyczajnej sesji, która odbyła się 24 października br. dobromierscy rajcy jednomyślnie podjęli uchwałę w sprawie nadania tego tytułu pani Józefie Smolik.
Inicjatorami rozpoczęcia procedury byli radni z Roztoki: Bronisław Fica, Edward Rajca i Marian Broda, natomiast wniosek o nadaniu tytułu złożył wójt Jerzy Ulbin.
Pani Józefa Smolik z domu Bogucka urodziła się 14 września 1924 r. w Chorostkowie, woj. tarnopolskie (obecnie Ukraina) w ubogiej wielodzietnej rodzinie. W 1938 r. ukończyła VII klasę szkoły podstawowej, jednak rodziców nie było stać na dalszą edukację córki. W 1944 r. została powołana do wojska. Po wojskowym przeszkoleniu w Żytomierzu dostała przydział do II Zapasowego Pułku Łączności. Przyjechała do Lublina i pracowała jako radiotelegrafistka. Następnie skierowana została na wojskowy kurs pielęgniarski i rozpoczęła pracę w Szpitalu Wojskowym w Lublinie w stopniu podoficerskim. W 1947 r. została zwolniona ze służby wojskowej. W 1949 r. przyjechała do Roztoki odwiedzić rodziców, którzy zostali przesiedleni z kresów wschodnich i tutaj pozostała. Lekarz powiatowy w Jaworze zaproponował jej pracę przy tworzeniu Ośrodka Zdrowia w Dobromierzu wspólnie z dr Riehterem, Niemcem mieszkającym w Dobromierzu.
Według relacji pani Józefy Smolik praca pielęgniarki i lekarza w pierwszych latach okresu powojennego była niezwykle trudna, ponieważ kończyła się z chwilą zbadania ostatniego pacjenta, najczęściej późnym wieczorem.
W miarę upływu lat w celu poprawy dostępu mieszkańców do lekarza, zaczęła zabiegać o utworzenie Ośrodka Zdrowia w Roztoce.
Z powodu braku personelu medycznego pani Józefa Smolik pracowała na dwóch etatach. Prowadziła również dwa punkty aptekarskie w Dobromierzu i Roztoce.
W okresie tym była również inicjatorem i współorganizatorem edukacji zdrowotnej pacjentów oraz prowadziła prelekcje o tematyce prozdrowotnej w szkołach.
Panią Józefę Smolik zawsze cechowała duża aktywność, odpowiedzialność i zaangażowanie w pracy społecznej na rzecz środowiska lokalnego. Współpracowała z organizacjami społecznymi działającymi na terenie gminy. Opiekowała się osobami starszymi i potrzebującymi pomocy, była bardzo wrażliwa na ludzkie cierpienie i nie zostawiła nikogo bez pomocy. Córka pani Smolik - Anna ukończyła studia farmaceutyczne i prowadzi aptekę w Jaworze.
W okresie powojennym pani Józefa Smolik uhonorowana została licznymi odznakami i medalami.
Spełnione zostały zatem wszystkie przesłanki zawarte w postanowieniach statutowych. Tytuł Honorowego Obywatela jest zaszczytnym dowodem uznania dla osoby o szczególnie trwałym i niepowtarzalnym wkładzie w rozwój Gminy Dobromierz.
Uroczyste wręczenie medalu oraz legitymacji Honorowego Obywatela Gminy Dobromierz pani Józefie Smolik będzie miało miejsce podczas obchodów Święta Niepodległości, 10 listopada br. w świetlicy wiejskiej w Roztoce.