Park Młodzieżowy ma charakter leśny, wpisany jest do rejestru zabytków. Głównym założeniem projektowym jest więc jedynie uzupełnienie i podkreślenie zieleni istniejącej z zachowaniem jej leśnego charakteru.
Działania projektowe polegały na odtworzeniu historycznych alei drzew, podkreśleniu linii nasypów byłych fortyfikacji, zaznaczeniu istnienia byłych cmentarzy (garnizonowego i katolickiego), wzbogaceniu warstwy krzewów wysokich i niskich, a także uzupełnieniu runa. Wprowadzono również nasadzenia drzew pełniące funkcje zastępcze dla drzew przewidzianych do usunięcia ze względów sanitarnych i bezpieczeństwa. Struktura gatunkowa szaty roślinnej parku powinna być zgodna z okresem końca XIX w., dlatego w doborze gatunkowym wykorzystano gatunki rodzime z istniejącej szaty roślinnej i jako uzupełnienie - gatunki introdukowane, ale o podobnej formie i charakterze do całego założenia.
Park Młodzieżowy jest największym świdnickim parkiem, jego powierzchnia zajmuje ponad 11 hektarów (to w przybliżeniu 16 boisk do piłki nożnej). Inwestycja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy obejmuje remont ciągów komunikacyjnych, budowę infrastruktury technicznej i małej architektury, prace pielęgnacyjne drzew, usuwanie drzew oraz zagospodarowanie terenu zielenią. Drugi zakłada odbudowanie słynnej wieżyczki i fontanny, Miasto planuje wykonanie tej części zadania po uzyskaniu środków przeznaczonych na ratowanie zabytków.
Obecnie w parku są wykonywane prace pielęgnacyjne drzew za kwotę ponad miliona złotych. Realizuje je konsorcjum firm „Ogrody” Grzegorz Szmidla i Firma Handlowo Usługowa „Borowski” Wojciech Borowski. Równolegle realizowany jest także remont ciągów komunikacyjnych, budowa infrastruktury technicznej i małej architektury. To zadanie wykonuje świdnicka firma Zakład Robót Teletechnicznych TELFA Wacław Kruk. Jego koszt to ponad 3 miliony 400 tysięcy złotych.
Na stronie internetowej urzędu dostępna będzie dokumentacja dotycząca rewitalizacji Parku Młodzieżowego, czyli m.in.: mapy projektowe wraz z legendą i spisem projektowanych roślin, wizualizacje wnętrz parkowych, opis techniczny do projektu zagospodarowania zielenią, audyt dokumentacji dendrologicznej, analiza przewidywanego wpływu projektowanego oświetlenia na zieleń parkową. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami i wypełnienia ankiety. Na opinie świdniczan czekamy do 24 czerwca br.
Wyniki konsultacji zostaną podane do publicznej wiadomości w terminie 21 dni od daty ich zakończenia tj. do 15 lipca br. Zamieszczone zostaną na tablicy informacyjnej Urzędu, stronie internetowej miasta oraz w Biuletynie Informacji Publicznej. Prezydent Miasta Świdnicy przedstawi również wyniki konsultacji Radzie Miejskiej.