ROGRAM
15 września
godz. 17:00 - 18:30 warsztaty komiksowe, prowadzi Maciej Pałka, Barbara, ul. Świdnicka 8a, (zapisy a.jamroszczak@gmail.com)
godz. 19:00 – wywiad z artystami, rysowanie na żywo i na koniec projekcje z muzyką na żywo/KONCERTOWY impro-set w wykonaniu: WSZYSTKO / Ghosts Of Breslau / Songs From The Womb.
16 września
godz. 16:00 – 17:30 warsztaty „Pradziejowy komiks” dla dzieci w wieku 8-14 lat, prowadzi Katarzyna Mikosz, Muzeum Miejskie Wrocław, ul. Cieszyńskiego 9 (zapisy dweiss@mmw.pl).
Maciej Pałka
Rysownik, ilustrator, twórca komiksów i gier. Twórca kilkunastu albumów komiksowych (Strange places, Sztukmistrz z Lublina, Spacer, Laleczki, Pogromca pornografów...), wydawca i redaktor zinów (Zin komiksowy, Czarna czekolada, WdruQ). Od kilkunastu lat jest zaangażowany w rozwój sceny komiksowej w Polsce. Publikował w większości polskich zinów i antologii komiksowych wydanych w okresie 2004-2014. Jako autor porusza się w tematyce od komiksu undergroundowego po komiks historyczny. Współpracował między innymi ze scenarzystami: Jerzym Szyłakiem, Bartoszem Sztyborem, Dominikiem Szcześniakiem, Karolem Konwerskim i Bartkiem Biedrzyckim.
Animator kultury komiksowej. Prowadzi pracownię komiksu w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Organizator Samizdat – Lublin Zine Festival. Do tej pory przeprowadził kilkaset warsztatów komiksowych, brał udział w kilku rezydencjach artystycznych i w kilkunastu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą (Grecja, Palestyna, Jordania, Japonia...).
Oprócz komiksu współtworzy label Centrum Badania Możliwości: wydaje płyty, organizuje koncerty i wystawy oraz gra w zespole Songs From The Womb.
Mikołaj Tkacz
Jest członkiem komiksowej grupy Maszin, twórcą komiksów, wideo i muzyki eksperymentalnej. W 2013 opublikował roku autorski komiks "Przygody nikogo” i wraz z Agnieszką Piksą album komiksowy "Nieznany geniusz". Na przestrzeni ostatnich lat uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych, oraz prezentował swoje prace na czterech wystawach indywidualnych – „Rysunki na kalkach”, „Leo i Kurz”, „Rysunki, które zrobiłem po manii” oraz „Spałem, ale wstałem”. W 2016 roku opublikował komiks pt. „Prawie” stworzony tylko i wyłącznie z tekstów kuratorskich pochodzących z polskich wystaw. Niedługo po nim wydał kolejny minialbum pt. „Spałem ale wstałem” jako katalog z wystawy w krakowskiej galerii Łazienka. Na III edycji festiwalu sztuki wideo Punkty Widzenia w Łodzi otrzymał drugą nagrodę oraz wyróżnienie o Galerii Wymiana Józefa Robakowskiego za wideo pt. "Rysunki, które zrobiłem w manii", a parę miesięcy później za ten sam film zdobył 3. nagrodę na festiwalu sztuki wideo Green Age w Gorzowie Wielkopolskim. W 2014 roku na I edycji Festiwalu Dźwięku i Obrazu MŁODE WILKI otrzymał główną nagrodę w kategorii obraz za pracę „Poważny człowiek”.
WARSZTATY DLA DZIECI
16 września
„Pradziejowy komiks” - warsztaty rodzinne
Pradzieje, inaczej prahistoria, to czasy, w których ludzie nie używali jeszcze pisma. Nie znaczy to, że nie próbowali przekazywać różnych treści za pomocą obrazów tworzonych na skałach i naczyniach. Na warsztatach przyjrzymy się kilku scenom narracyjnym i zastanowimy się co twórcy tego „pradziejowego komiksu” mogli chcieć przekazać. Obejrzymy rysunki zdobiące naczynia, zarówno na wystawie archeologicznej jak i prezentacji multimedialnej. W drugiej części zajęć przetworzymy scenę z naczynia kultury łużyckiej na komiks i spróbujemy stworzyć własny, z rysunkami w stylu twórców sprzed setek lat.
Warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy: dweiss@mmw.pl (rezerwacja jest dokonana po otrzymaniu potwierdzenia).
Muzeum Archeologiczne w Arsenale Miejskim
ul. Cieszyńskiego 9, Wrocław
Zbiórka w hallu Arsenału Miejskiego
Czas trwania: ok. 90 minut
Sugerowany wiek dzieci: 8-14 lat (dziecko uczestniczy wraz z opiekunem)
WARSZTATY DLA DOROSŁYCH
15 września
Warsztaty zarówno dla początkujących jak też bardziej zaawansowanych twórców.
Tematyka zajęć:
- improwizacje komiksowe - jak narysować komiks jeśli zupełnie nie wiem "z czym to się je";
- zrób to sam - jak wydać swojego zina;
- sztuczki i ciekawostki - tajemnice warsztatu twórcy komiksów;
- konsultacje - można przynieść i pokazać swoje prace.
Chętnych prosimy o zgłoszenia na: a.jamroszczak@gmail.com
Komiksofon poprowadzi słynny wrocławski komiksiarz - Konrad Koko Okoński, autor komiksów internetowych (Wisnia, A Quartz Bed) i wydanego ostatnio na papierze Kija w dupie) Absolwent grafiki i sztuki mediów na ASP We Wrocławiu.
Spotkanie z autorami poprowadzi Andrzej Jarczewski. Z wykształcenia architekt, z zawodu grafik, z zamiłowania kolekcjoner i miłośnik komiksu.