Pomimo naszych argumentów, czyli doświadczenia w organizacji kongresu, sprawnego systemu zarządzania, odpowiedniej infrastruktury, wydawnictwo odrzuciło naszą ofertę. Jak napisała pani Monika Antoszczuk dyrektor ds. Projektów Specjalnych „Po przeanalizowaniu wszystkich ofert jakie otrzymaliśmy i biorąc pod uwagę zmiany jakie musimy wprowadzić, zdecydowaliśmy się kontynuować rozmowy z dwoma innymi miastami. Wasza propozycja niestety nie jest dla nas atrakcyjna.” Prezydent Miasta Beata Moskal-Słaniewska żałuje, że Ringier Axel Springel Polska podszedł do organizacji tego wydarzenia czysto komercyjnie, że zniszczono piękną ideę i tradycję naszego miasta. Kongres Regionów trochę skromniejszy i otwarty dla mieszkańców Świdnicy – to niestety nie spodobało się głównemu organizatorowi.
Z patronatu i udziału w Kongresie zrezygnował Związek Miast Polskich. Wyrażano aprobatę dla organizacji Kongresu właśnie w Świdnicy, podkreślono niepowtarzalny i klimatyczny charakter spotkań w naszym mieście oraz pełen profesjonalizm w jego organizacji.
Podkreślenia wymaga fakt, że Kongres Regionów w Świdnicy był wielkim wydarzeniem dla 60 tysięcznego miasta. Przeniesienie go do większego miasta będzie wydarzeniem jednym z wielu i może stracić swoją rangę. Niestety poprzednie władze z Prezydentem Wojciechem Murdzkiem, nie zatroszczyły się o to, aby zabezpieczyć nazwę tej imprezy.
Nie pozostawiamy jednak pustego miejsca w naszym kalendarzu imprez. W czerwcu zaplanowano „Pracownię miast” – wydarzenie w ramach którego odbędą się konferencje i warsztaty organizowane przez wydawcę „Gazety Wyborczej”. Jest to projekt mocno związany z samorządem lokalnym. Nowością i autorskim projektem miasta będzie Kongres Turystyki Polskiej. Liczymy na to, że imprezy te ściągną do miasta równie duże grono osób jak na Kongres Regionów i że zapiszą się w stałe w kalendarzu wydarzeń organizowanych w Świdnicy.
(UM Świdnica)