W czerwcu 1989 roku odbyła się we Wrocławiu konferencja, która zgromadziła wywodzących się z różnorodnych środowisk uczestników z Polski, obydwu krajów podzielonych Niemiec, Holandii oraz Stanów Zjednoczonych. Inicjatorem konferencji był Klub Inteligencji Katolickiej z Wrocławia, a jej tytuł brzmiał: „Chrześcijanin w społeczeństwie".
Tematami podejmowanymi podczas konferencji były: opozycja i opór, edukacja młodzieży i dorosłych, co współcześnie oznacza być chrześcijaninem i demokracja. Uczestnicy konferencji przyjechali jednak także w bardzo konkretnej sprawie, którą stanowiło uratowanie majątku w Krzyżowej, gdzie podczas II wojny światowej odbywały się spotkania Kręgu z Krzyżowej. Postępujący proces degradacji zespołu pałacowego miał zostać zatrzymany, a cały teren przekształcony w miejsce spotkań. W podzielonej i będącej miejscem dynamicznych przemian Europie założyciele oraz założycielki Fundacji chcieli stworzyć przestrzeń pozwalającej na prowadzenie otwartej i spokojnej dyskusji.
Uczestnicy konferencji „Wyzwanie dla dialogu: demokracja, religia, opór a społeczeństwo" podejmą refleksję na temat sposobu, w jaki Krzyżowa oraz inne miejsca dialogu i spotkań mogą włączyć się w proces przeciwdziałania konfliktom nie tylko na poziomie krajowym, ale również europejskim.
Oprócz wystąpień inauguracyjnych planowane są dyskusje na sesjach plenarnych, a w szczególności w mniejszych grupach, tak aby wszyscy uczestnicy mogli uczestniczyć w konferencji. Rezultatem ożywionej wymiany i debat powinny być konkretne pomysły i plany pracy w Krzyżowej i innych miejscach spotkań zajmujących się edukacją.
Wśród prelegentów i gości konferencji znaleźli się m.in.: prof. dr Hans-Gert Pöttering (2007-2009 Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, 2010-2017 Przewodniczący Fundacji Konrada Adenauera), prof. Kazimierz Michał Ujazdowski (były Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poseł do Parlamentu Europejskiego), prof. Paweł Kowal (profesor Polskiej Akademii Nauk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP w latach 2006-2007), dr Marek Prawda (dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Warszawie).