W ubiegłym tygodniu w teatrze miejskim obejrzeć można było zmagania najmłodszych aktorów z tereniu powiatu świdnickiego na teatralnych deskach. Do konkursu zgłosiło się w tym roku dziewięć placówek. Każda przygotowała oryginalne i jedyne w swoim rodzaju przedstawienie. A grupy oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych.
Wśród przedszkolaków i uczniów klas I-III najlepsza okazała się grupa teatralna Przedszkola nr 14 w Świdnicy. Jury I miejsce postanowiło przyznać za ciekawą scenografię i kostiumy, klimat muzyczny oraz wyrazistą grę aktorską w przedstawieniu „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Laur zwycięstwa w kategorii uczniów klas IV-VI powędrował do dwóch placówek. Za dopracowany układ sceniczny, sugestywną dykcję, umiejętnie wykorzystanie środków wyrazu teatralnego nagrodzono grupę teatralną ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie za przedstawienie „Szelmostwa Lisa Witalisa”, za autentyczną radość z gry aktorskiej połączonej z elementami pantomimy, choreografię oraz swobodę sceniczną młodych aktorów natomiast grupę teatralna ze Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy za przedstawienie „Dzikie Łabędzie”.
- Jury oceniając grupy teatralne brało pod uwagę przede wszystkim dobór repertuaru właściwy dla danego wieku, wykorzystanie znaków teatralnych tj. ruch sceniczny, rekwizyty, emocję głosu, dykcję a także pomysłowość młodych aktorów – informuje Ilona Sipowicz ze Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy.
Oprócz nagród głównych w jubileuszowej edycji Międzyszkolnego Przeglądu Małych Form Teatralnych przyznano także grupowe i indywidualne wyróżnienia. Zdaniem jury na szczególne wyróżnienie zasłużyła grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdnicy za interesujący scenariusz przedstawienia „Lumen” oraz grupa teatralna z Fundacji „Ut Unum Sint” w Świdnicy za ciekawe rozwiązania teatralne przedstawienia „Król Lul”.
W sumie przyznano także trzynaście indywidualnych nagród za wyjątkowe kreacje aktorskie dla: Oliwii Sip ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie za rolę Kopciuszka w przedstawieniu „Bajkowy Kogel Mogel”, Dominiki Styrny ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy za rolę Narrratora w przedstawieniu „Porwanie Helenki”, Leny Niemczyk z Przedszkola Miejskiego nr 14 w Świdnicy za rolę Macochy w przedstawieniu „Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków”, Antoniny Polak z Przedszkola Miejskiego nr 14 w Świdnicy za rolę Śnieżki w przedstawieniu „Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków”, Mai Łanek z Przedszkola Samorządowego z Grupą Żłobkową w Jaworzynie za rolę Małgosi w przedstawieniu „Jaś i Małgosia”, Oliwiera Pająka z Przedszkola Samorządowego z Grupą Żłobkową w Jaworzynie za rolę Jasia w przedstawieniu „Jaś i Małgosia”, Emilii Witko z Przedszkola Samorządowego z Grupą Żłobkową w Jaworzynie za rolę Wróżki w przedstawieniu „Jaś i Małgosia”, Oliwii Cieślak ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Świebodzicach za rolę Grymuseli w przedstawieniu „Królewna Grymsela”, Anity Strumińskiej z Fundacji „Ut Unum Sint” w Świdnicy za rolę Strojnisi w przedstawieniu „Król Lul”, Huberta Koniora ze Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy za rolę Reżysera w przedstawieniu „Dzikie Łabędzie”, Pauliny Idczak ze Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy za rolę Mima w przedstawieniu „Dzikie Łabędzie”, Hanny Stankiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy za rolę Królowej w przedstawieniu „Dzikie Łabędzie” oraz Małgorzaty Cichowicz ze Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy za rolę Łabędzia w przedstawieniu „Dzikie Łabędzie”.
Młodym aktorom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!