27 sierpnia, MDSM Krzyżowa: Czas przebudzenia
Żaden inny kompozytor nie wdarł się na wiedeńskie sceny takim przebojem, jak Ludwig van Beethoven swoją mistrzowską serią op. 1-3. Jego muzyczna wyjątkowość jest w nich tak wyraźna, że nawet Joseph Haydn nie mógł się nadziwić, jak szybko przyjęto te niezwykle nowatorskie, jak na owe czasy, utwory. Sto lat później kolejnego „przebudzania” w historii muzyki dokonał César Franck. Ten francuski kompozytor był prekursorem młodej generacji w Paryżu, która równolegle do malarzy impresjonizmu kształtowała nowe formy. Słuchacze, którzy przybędą do Krzyżowej w czwartek będą mogli usłyszeć te dwa promowe dzieła m.in. w wykonaniu wiolonczelistki Soo-Kyung Hong, skrzypaczki Mari Lee i pianisty Nicola van Poucke.
28 sierpnia, MDSM Krzyżowa: Czas zachowawczości
Z kolei piątkowy koncert udowadnia, że muzyka z powodzeniem sięga często do form, które wydają się być już dawno przestarzałe. Tak było z Serenadą dęta c-moll Mozarta, która zyskała nową młodość, gdy Mozart przepisał ją na kwintet smyczkowy. Jego zachowawczy charakter idealnie pasuje do letniego wieczoru w Krzyżowej. Z kolei septet napisany przez C. Saint-Säensa jest hołdem, który francuski kompozytor złożył muzyce baroku już na przełomie XIX i XX wieku. W wykonaniu tych utworów wezmą udział m.in. skrzypek Andriej Bielow, pianista Yannick Rafalimanana i kontrabasista Daniel Pytel.
29 sierpnia, Kościół św. Anny w Grodziszczu: Poza utartym szlakiem
Ten koncert będzie przykładem, jak obranie niestandardowej drogi twórczej doprowadziło do powstania niezwykłych dzieł. Brahms przepisał swoją młodzieńczą kompozycję op. 8, by ją rozbudować i odejść od romantycznej euforii, zaś Schubert poszerzył trio smyczkowe o partie fortepianową i kontrabasową i tym samym stworzył znany na całym świecie kwintet Pstrąg. Z kolei polska mistrzyni instrumentacji Grażyna Bacewicz napisała kwartet na czworo skrzypiec. Wśród artystów, którzy odtworzą te niesamowite kompozycje zobaczymy pianistę Jensa Elvekjaera, skrzypka Omera Boucheza i wiolonczelistkę Ildikó Szabó.
29 sierpnia, Aula Leopoldina, Wrocław: Skrajne Piękno
Podczas finałowego koncertu Krzyżowa-Music usłyszymy jeden z najpopularniejszych utworów muzyki klasyczne, Serenadę na orkiestrę smyczkową G-dur Mozarta. W swej oryginalnej, delikatnej aranżacji zostanie ona zestawiona w kontraście z największą formą muzyki kameralnej – nonetem Louisa Spohra. Natomiast na zakończenie koncertu zostanie odegrany doniosły Kwintet smyczkowy C-dur Schuberta, który przez swą symfoniczną formę, roztargnione piękno brzmienia i niebywałą dynamikę, zdaniem wielu krytyków, „rozsadza wszystko, co do tej pory można było odnaleźć w muzyce kameralnej”. W tym doniosłym wydarzeniu wezmą udział m.in. tacy kameraliści jak altowiolistka Eleanor Kendra Jones, flecistka Stephanie Winker i trębacz Támas Pálfalvi.
Wszystkie wydarzenia w ramach Krzyżowa-Music rozpoczynają się o godz. 19:30, a bilety na koncert w cenie 15 i 25 zł można nabyć na www.tbox24.pl.
Więcej na: www.krzyzowa-music.com