Prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska i jej zastępca, Szymon Chojnowski spotkali się z Pawłem Migasiewiczem, autorem książki „Laudatissimus Phidias noster. Rzeźbiarz Johann Riedel SJ (1654-1736) między czeską tradycją cechową a francuską sztuką akademicką”. Miasto dofinansowało publikację w kwocie 8 tysięcy złotych.
Paweł Migasiewicz to historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, na którym w 2010 roku obronił rozprawę doktorską. Specjalizuje się w historii rzeźby i architektury nowożytnej. Kilkanaście lat pracy autora nad tym dziełem dało imponujący efekt.
"Pochodzący ze Śląska jezuicki rzeźbiarz i projektant Johann Riedel (1654-1736) był pod wieloma względami nieprzeciętną postacią wśród artystów aktywnych w monarchii habsburskiej w XVII i XVIII wieku. Jego długie życie zostało stosunkowo dokładnie udokumentowane poprzez różnorakie zapiski archiwalne, a zwłaszcza dzięki jego „Vocatio” zawierającej krótką autobiografię. W trakcie swojej podróży edukacyjnej, której celem była nauka w akademii sztuki, Riedel dotarł do Francji i spędził w niej prawie dwa lata (1680–1682). Jego późniejsze dzieła, stworzone głównie w Pradze i w Świdnicy, prezentują w związku z tym unikatową syntezę wpływów czeskich i francuskich. Biografia Riedla daje asumpt do rozważań na temat sztuki jezuickiej w środowisku wielowyznaniowym, relacji artystycznych między Francją a krajami Korony Czeskiej oraz ambicji akademickich i kondycji społecznej artystów w epoce nowożytnej" – napisał wydawca książki.
Jednym zatem z głównych "bohaterów" publikacji jest świdnicka katedra, a wśród fotografii, dokumentujących dzieło Riedla, wiele jest autorstwa świdniczanina, Mariusza Barcickiego. Książka to także piękna inspiracja do odkrywania rzeźb twórcy i jego uczniów na Dolnym Śląsku, we Francji czy Czechach. Dzieło Pawła Migasiewicza jest wydane z wielką starannością edytorską. Od soboty, 30 kwietnia książka dostępna będzie w sprzedaży w Informacji Turystycznej w cenie 84 zł.