We Wrocławiu Ryszard Petru wraz z zaproszonymi ekspertami oraz publicznością dyskutowali o tym, czego w świecie współczesnym polska kultura najbardziej potrzebuje i co współczesnemu człowiekowi w zamian daje.
- Kultura i wrażliwość na sztukę sprawia, że jako ludzie, jesteśmy bardziej świadomi, rozwijamy się i myślimy kreatywnie. A wtedy trudniej nami manipulować. – powiedział Ryszard Petru. - To nie tylko nasza tradycja, ale przede wszystkim nasza współczesność i nasza przyszłość. Przez kulturę podniesiemy kreatywność Polaków, dzięki czemu wzmocnią się nasze kompetencje społeczne, a przez to finalnie zyska i gospodarka.
Ryszard Petru podkreślił, że polityka kulturalna powinna zapewnić możliwości rozwoju branż kulturalnych, które mogą w przyszłości stać się kołem zamachowym polskiej gospodarki. Potrzebne są mechanizmy zachęty, jak niższy CIT i subwencje dla wybranych branż. Niezbędne jest również dodatkowe finansowanie kultury na przykład poprzez możliwość odpisu 1 proc. CIT na ten cel. Warto inwestować w utalentowanych ludzi, nie można zmarnować takiego kapitału. Edukacja artystyczna i kulturalna nie może nadal być edukacją trzeciej kategorii. Dostęp do kultury staje się coraz bardziej demokratyczny dzięki internetowi – trzeba wykorzystać to narzędzie, by dotrzeć z wysoką kulturą do wszystkich zakątków Polski.
- Te wszystkie reformy wymagają spełnienia dodatkowego warunku - odpolitycznienia polskiej kultury. Media publiczne muszą realizować interes publiczny, a nie partyjny. Nowa ustawa medialna powstaje już 8 lat – to niedopuszczalne – dodał lider Nowoczesnej.
Z kolei Joanna Scheuring-Wielgus, członkini zarządu Nowoczesnej, podkreśliła:
- Bez kultury nie ma nowoczesnego kraju. Program Nowoczesnej traktuje kulturę jako jedno z kół zamachowych rozwoju Polski. Dbałość o kulturę nie tylko rozwija nas jako ludzi, ale zwiększa też kreatywność i innowacyjność. Kultura się po prostu opłaca.
Nowoczesna kultura to jeden z siedmiu kierunków programowych stowarzyszenia Nowoczesna. W jego ramach Nowoczesna proponuje:
· Podnieść znaczenie kultury i przemysłów kreatywnych
· Dodatkowe finansowanie kultury - odpisy CIT
· Nie zmarnować talentu żadnego Polaka!
· Lepsze warunki rozwoju dla przemysłów kreatywnych
· Odpolitycznić telewizję publiczną i instytucje kultury
Pełna prezentacja kierunków programowych Nowoczesnej „Nowa Polska – teraz!” dostępna jest na stronie www.Nowoczesnapl.org.