Młodzież uczestniczyła m.in. w zajęciach warsztatowych pt. „Zjawiska pogodowe w małej filiżance czyli meteorologia dla każdego”. Prowadzący wykonując proste doświadczenia wyjaśniał, jak powstają wybrane zjawiska pogodowe.
Uczniowie obserwując ciekawe pokazy, poznawali właściwości powietrza oraz zależności między ciśnieniem, temperaturą i gęstością powietrza. Prezentacja multimedialna i kolejne doświadczenia przybliżyły dzieciom mechanizm cyrkulacji powietrza. Zajęcia warsztatowe zakończyły doświadczenia dotyczące pary wodnej i powstawania chmur.
Po tych zajęciach odbył się wykład pt. „Czy zje nas SMOG ?”. Podczas wykładu uczniowie dowiedzieli się, skąd się biorą zanieczyszczenia w otaczającym nas powietrzu, dlaczego są groźne dla naszego zdrowia i co to jest ten słynny SMOG. Ostatnim punktem naszych zajęć były zajęcia terenowe. Młodzież zwiedzała ogródek meteorologiczny i poznawała przyrządy służące do pomiaru i obserwacji składników pogody oraz metody prowadzenia obserwacji. Z dużym zainteresowaniem uczniowie oglądali wnętrze klatki meteorologicznej i odczytywały temperaturę powietrza.
Zajęcia w Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery nie tylko poszerzyły wiedzę przyrodniczą uczniów ale również przyczyniły się do integracji międzyszkolnej młodzieży z PSP3, PSP4 i PSP Olszany.