Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 1785
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Miasto (bez) barier

Wtorek, 22 czerwca 2010, 10:22
Aktualizacja: 10:27
Autor: KO
Świdnica: Miasto (bez) barier
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Starsza kobieta złapana w obiektywie naszego fotoreportera do kościoła szła środkiem ulicy. Trudno było jej wejść z wózkiem na chodnik? Czy Świdnica jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych? Urzędnicy mówią, że robią, co mogą. A tymczasem Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów mieści się na pierwszym piętrze w budynku bez windy…

- Do nas to nawet pełnosprawni mają problem dojść - mówi Józef Rataj, przewodniczący zarządu rejonowego w Świdnicy związku. – Schody mamy zupełnie beznadziejne, tu w naszej siedzibie Rynek 26. Piszemy pisma, a miasto nam odpisuje, że nas na Długą 33 przeniosą. Ale w którym to będzie roku?

Na przebudowę budynku przy ul. Długiej 33 na Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych miasto pozyskało 2,6 mln zł dotacji (całość prac będzie kosztowała prawie 7,2 mln zł. Tam organizacje będą mogły korzystać z pomocy prawnej, księgowej i sekretariatu, będą miały do dyspozycji sale konferencyjne oraz bibliotekę multimedialną. Dwa lata temu zapowiadano, że centrum zostanie otwarte w tym roku.

- Świdnica likwiduje bariery architektoniczne od kilkunastu lat – mówi Stefan Augustyn, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy. - Przy okazji remontów bądź przebudów różnych obiektów użyteczności publicznej, dostosowujemy je do potrzeb osób niepełnosprawnych. Podobnie rzecz się ma z chodnikami, które przy przejściach dla pieszych są obniżane. Dotyczy to zarówno nowobudowanych chodników, jak i remontowanych duktów. Kosztów dokładnych nie da się oszacować, bo jest to jeden z elementów inwestycji i nie traktujemy go jako dodatkowe zadania, ale oczywiste działanie.

Miasto chce też pomóc niewidomym.

- Obecnie sprawdzamy możliwości techniczne i koszty zastosowania specjalnego oznakowania dla osób niewidomych - mówi Stefan Augustyn. - Występuje ono w postaci specjalnie perforowanych płyt bądź pogrubionych naklejek i są stosowane na przykład przed przejściami dla pieszych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group