Nauczanie języka migowego to niezwykła innowacja pedagogiczna, w jaworzyńskiej placówce realizowana jest w ramach projektu „Migające maluchy”. - Nauka polskiego języka migowego to nie tylko świetna zabawa dla dzieci, ale zapoznanie ich z nowym, alternatywnym sposobem komunikacji z jednoczesnym rozbudzeniem wrażliwości i otwartości na osoby niepełnosprawne ¬ mówi dyrektor Przedszkola Samorządowego „Chatka Puchatka” Jadwiga Chrobak. Język migowy dla dzieci słyszących to nie tylko poznanie nowego sposobu komunikacji, ale również nauka empatii, rozwój mowy i rozwój intelektualny dziecka.
- Zajęcia mają również na celu usprawnienie pracy rąk i ogólnej motoryki ciała poprzez przekazywanie znaków za pomocą gestów. Odtwarzanie z pamięci znaków języka migowego rozwija u dzieci wyobraźnię i pobudza je do myślenia. Zajęcia wpływają pozytywnie na rozwój kompetencji społecznych. Dzieci, dzięki nauce języka migowego, mają możliwość nauczenia się wyrażania emocji poprzez mimikę twarzy, bez używania głosu – dodaje Jadwiga Chrobak.
- Przedszkolaki biorą aktywny udział w zajęciach, chętnie uczą się nowych znaków. Często wykorzystują je w zabawach, inscenizacjach, zajęciach darmowych rozwijających ich wyobraźnię. Zajęcia prowadzi Anna Krasnoborska - wychowawczyni grupy „Kłapouszki”.