Na sesji pojawili się zarówno przedstawiciele powiatu: Starosta Świdnicki - Zygmunt Worsa, Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Świdnicy - Stanisław Szelewa oraz przedstawiciele Rady Powiatu, którzy opowiedzieli się przeciw temu pomysłowi – Roman Etel i Piotr Zalewski, a także przedstawiciele Miasta: Zastępca Prezydenta Świdnicy - Waldemar Skórski i radny – Wojciech Kielka. Na sesji nie zabrakło również dyrektorów obu placówek: Ryszarda Skórki (III LO), Marzeny Łysionek (IV LO) i Joanny Szałek (IV LO), a także przedstawicieli Samorządów Uczniowskich obu liceów.
Każdy z przybyłych gości miał szansę wypowiedzenia się i wyrażenia reprezentowanych przez siebie poglądów, a także dowiedzenia się, jak dokładnie będą funkcjonowały obie szkoły. Nie zabrakło oczywiście emocjonujących momentów, jak i chwil zdziwienia oraz drobnych nieporozumień.
Po części głównej sesji młodzi radni, dyrektorzy i przedstawiciele Samorządów Uczniowskich spotkali się z gimnazjalistami i wyjaśnili im jak przedstawia się sytuacja dotycząca obu szkół.
W części zamkniętej sesji miało miejsce głosowanie oraz sporządzenie projektu uchwały podsumowującej sesję.
Stanowisko MRMŚ w sprawie przeniesienia IV LO do budynku „B" III LO przy ul. Kościelnej w Świdnicy
Młodzieżowa Rada Miasta Świdnicy wyraża swój sprzeciw wobec decyzji Rady Powiatu Świdnickiego dotyczącej przeniesienia siedziby IV LO do budynku „B" III LO przy ul. Kościelnej w Świdnicy podjętej w uchwale nr XXV/228/2013 z dnia 21 lutego 2013 roku.
Uchwałę podjęto w drodze głosowania, którego wynik przedstawia się następująco:
23 - za
0- przeciw
4 - wstrzymujące się
Uzasadnienie
Po wysłuchaniu gości zaproszonych na nadzwyczajną sesję poświęconą przeniesieniu IV LO do budynku B III LO w Świdnicy oraz po odbyciu debaty, Młodzieżowa Rada Miasta Świdnicy zdecydowaną większością głosów wyraziła swój sprzeciw wobec zamiarów władz Powiatu Świdnickiego. Nie przekonały nas argumenty ekonomiczne dotyczące konieczności zmniejszenia kosztów utrzymania szkół. Rozumiemy, że obiektywnie uwarunkowania demograficzne mogą wymuszać redukcję liczby szkół czy budynków szkolnych, niemniej jednak uważamy, że akurat w przypadku IV i III LO w Świdnicy takie postępowanie jest błędne i nieprzemyślane.
Obawiamy się, że fizyczne połączenie obu szkół wywoła lub wzmocni już istniejące konflikty pomiędzy uczniami, jest bowiem smutnym faktem, że społeczności obu szkół są wobec siebie niechętne. Być może urzędnicy Starostwa Powiatowego o tym nie wiedzieli, ale przecież mogli nas o to wcześniej zapytać. Jesteśmy bowiem oburzeni faktem braku jakiejkolwiek konsultacji z młodzieżą i rodzicami w tej sprawie. Wszyscy zostaliśmy zaskoczeni decyzją Rady Powiatu - czujemy się zlekceważeni i niesłusznie pominięci. Sprzeciwiamy się takiemu modelowi demokracji i bałaganowi politycznemu.
Obawiamy się o losy nauczycieli i dyrekcji obu szkół. Nasze wątpliwości budzą także zapewnienia, że obie szkoły pozostaną w pełni autonomiczne i nie zmienią swoich profili dydaktycznych. Jesteśmy w pełni przekonani, że IV LO nie zmieści się w budynku B przy ul. Kościelnej. Podzielamy także obawy samorządu uczniowskiego III LO przed swoistą dominacją IV LO po fizycznym połączeniu obu szkół. Podejmując decyzję o wyrażeniu sprzeciwu wzięliśmy także pod uwagę licznie wątpliwości wyrażane przez gimnazjalistów, którzy zamierzali związać się z tymi szkołami, a teraz chcą zrezygnować z tych zamiarów.
Uważamy, że zbliżenie dwóch szkół o zupełnie odmiennych profilach - mundurowej i artystycznej - zepsuje ich tradycje, destrukcyjnie wpłynie na ich przyszłość i raczej nie będzie z tego „orkiestry wojskowej".
Przewodniczący MRMŚ
Michał Wąż