Spektakl porusza kwestie energii, zdobyczy techniki, solidarności społecznej, eksploracji Ziemi i kosmosu. Jego bohaterowie to osoby, których działalność zmieniła naszą codzienność; czy to przez odkrycia naukowe, z których korzystamy każdego dnia, czy to przesuwając granice znanych możliwości ludzkiego ciała w drodze na szczyt. Każda postać to prawdziwa Iskra Niepodległej, która przekuwając potencjał na działanie inspiruje innych.
- Pokaz odbywa się w zamkniętej naczepie wystawowej. Goście ustawiają się na środku dostępnej przestrzeni, aby komfortowo śledzić animacje i filmy po obu stronach naczepy i nie zakłócać działania mechanizmów. Spektakl trwa około 20 minut. Przez cały czas na miejscu czuwa animator, do którego poleceń należy się stosować. Po spektaklu można swobodnie poruszać się po naczepie – oglądać eksponaty i korzystać z tabletów na ścianach – informują pracownicy Biura „Niepodległa”.
Historie bohaterów „Iskier Niepodległej” to opowieści, bez których trudno wyobrazić sobie dzisiejszą Polskę. Odwiedzając wystawę, będzie można poznać losy m.in.:
Ludwika Hirszfelda, który wprowadził oznaczenia grup krwi: 0, A, B i AB i odkrył przyczyny konfliktu serologicznego;
Jana Czochralskiego, którego prace nad wynalezieniem metody otrzymywania monokryształów krzemu umożliwiają produkcję układów scalonych;
Wandy Rutkiewicz, która jako pierwsza kobieta stanęła na szczycie K2;
Ireny Sendlerowej, która uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci podczas II wojny światowej;
Mieczysława Bekkera, który współpracował z NASA przy technologiach kosmicznych.
Historie te uzupełniają nowe technologie. Specjalnie wykreowane grafiki, ekran transparentny, na którym jeździ cyfrowy narrator spektaklu i stół, który wszystkim pozwoli wytworzyć iskry i aktywować energię, dając poczucie kosmicznego doświadczenia. W to wszystko wplecione są polskie zdobycze kultury – od kadrów z gier znanych na całym świecie jak Wiedźmin czy Cyberpunk, po sylwetki noblistów i laureatów Oskarów.
Całości dopełniają wyjątkowe eksponaty:
piłka z podpisami reprezentantów Polski w siatkówce – Mistrzów Europy z 2023 roku,
kolce lekkoatletyczne Natalii Kaczmarek – mistrzyni olimpijskiej w sztafecie mieszanej podczas IO w Tokio 2020,
Order Orła Białego,
Order Virtuti Militari,
kamizelka kuloodporna opracowana przez Jana Szczepanika,
chwytak ADRexp do przechwytywania satelitów i usuwania pozostałości obiektów w przestrzeni kosmicznej.
Od piątku, 27 września do niedzieli, 29 września samochód wraz z naczepą ekspozycyjną zaparkuje naprzeciwko Muzeum Dawnego Kupiectwa w Rynku. W piątek w godz. od 8.00 do 13.30 multimedialne widowisko obejrzą uczniowie ze świdnickich szkół podstawowych. Mieszkańców i turystów zapraszamy na bezpłatne pokazy, które odbywać się będą co pół godziny w:
piątek od 14.00 do 17.00
sobotę od 9.00 do 17.00
niedzielę od 10.00 do 15.00.